Uprawa roślin z rodziny Rhododendron

Uprawa roślin z rodziny Rhododendron

30 lipca, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

W naszych ogrodach możemy uprawiać praktycznie każdą roślinę, która sprosta wymaganiom naszej strefy klimatycznej. Nic więc dziwnego, iż na dobre już zadomowiły się w nich Rhododendrony, czyli roślina, której wiele odmian doskonale spisuje się nawet na największych mrozach. Co więcej, wiele odmian pozostaje zimozielonych, a to zawsze dodatkowa atrakcja, kiedy nawet w zimie, rośliny dostarczają nieco zieleni naszym oczom. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich uprawy, bowiem w wielu przypadkach nie możemy ich nasadzić bezpośrednio w ogrodzie, choć możliwe będzie ich uprawianie w doniczkach.

Odmiany Rhododendrona do upraw w przydomowym ogrodzie.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, niestety nie wszystkie Rhododendrony będą nadawały się uprawy bezpośrednio w ogrodzie. Niektóre z nich po prostu nie będą odporne na wysokie zakresy mrozów, a trzeba pamiętać, iż w naszej strefie klimatycznej, mróz może przekraczać nawet dwadzieścia stopni Celsjusza. Dlatego też, do upraw ogrodowych, do nasadzenia bezpośrednio w ziemi, należy wybierać tylko te odmiany, które z takim zakresem temperatur będą w stanie sobie poradzić. Pozostałe zaś, trzeba będzie sadzić w donicach, aby przez cały sezon mogły spokojnie stać w ogrodzie i cieszyć nasze oczy swoimi pięknymi kwiatami, zaś na zimę przenosimy je do pomieszczeń gospodarczych, gdzie temperatura zawsze będzie o wiele wyższa.

Stworzenie dobrych warunków do uprawy.

Oczywiście wybór dobrych odmian jeszcze nie przesądza o powodzeniu uprawy ogrodowej, bowiem musimy jeszcze pamiętać o stworzenie dogodnych warunków do życia dla naszych krzewów. Tutaj przede wszystkim chodzić będzie o kwestie takie jak wybór stanowiska uprawy, oraz przygotowanie dobrej gleby, która zagwarantuje dostarczenie roślinom wszystkich, niezbędnych składników.

  • Mieszanka gleby do uprawy Rhododendronów – powinna charakteryzować się odczynem pH na poziomie 5-6,5, a więc musi być stosunkowo kwaśna. W tym celu możemy wymieszać ze sobą w równych proporcjach trzy składniki czyli: glebę ogrodniczą, nie odkwaszony torf, oraz korę sosnową. Gotową mieszankę możemy też bez problemów zakupić w każdym sklepie ogrodniczym.
  • Stanowisko do uprawy Rhododendronów – powinno być odpowiednio zacienione i gwarantować spory poziom wilgotności. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie wiekszych roślin, które zagwarantują wystarczającą ilość cienia .

Jednym słowem Rhododendrony możemy bez problemów uprawiać w naszych przydomowych ogrodach, przy stosunkowo niewielkich nakładach pracy. poza przygotowaniem gleby i wybraniem dogodnego stanowiska, w zasadzie nie musimy się już przejmować jakimikolwiek pracami pielęgnacyjnymi. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawadnianie, szczególnie w okresie letnich upałów oraz bezpośrednio przed zimą, aby nasze rośliny mogły prawidłowo przygotować się do jej przetrwania.