Haute Route, czyli trekking dla wymagających

Haute Route, czyli trekking dla wymagających

16 lipca, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Pasjonaci górskich wypraw trekkingowych, bardzo często poszukują coraz to mocniejszych wyzwań. Z biegiem czasu wyprawy jednodniowe stają się monotonne i nużące. W takich przypadkach zaczyna się poszukiwanie nowych wrażeń i wyzwań. Jednym zaś z największych wyzwań w tym zakresie jest trekking alpejską trasą Haute Route. Tutaj już jednak absolutnie nie ma jakichkolwiek żartów. Jest to trasa wyjątkowo wymagająca, zarówno pod kątem wytrzymałości, siły i kondycji, jak również pod kątem posiadania odpowiedniego wyposażenia i umiejętności posługiwania się nim. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tych wymagań, a dopiero potem zastanowić się, czy jest to trasa przeznaczona dla nas.

Przebieg wyprawy na trasę Haute Route.

Oczywiście każdy organizator tego typu wypraw podchodzi do zagadnienia nieco inaczej, niemniej jednak w przypadku biura podróży Apter.pl będziemy mieć do czynienia z podziałem trasy na dwa etapy. Pierwszy z nich jest przeznaczony raczej dla każdego. Przez pierwsze kilka dni będziemy bowiem poruszać się dolinami i terenami nizinnymi. Ten etap może pokonać praktycznie każdy z nas. Drugi etap jest już raczej przeznaczony dla doświadczonych, starych wyjadaczy, dla których pierwszy etap będzie tutaj traktowany raczej, jako typowa rozgrzewka przez trekkingiem właściwym.

W przypadku drugiego etapu będziemy już potrzebować stosunkowo profesjonalnego wyposażenia alpinistycznego, a także zdolności do umiejętnego się nim posługiwania. Będziemy tutaj potrzebować odpowiednio dopasowanych do posiadanego obuwia raków, dolnej uprzęży oraz czekana. Wszystkie te elementy będą niezbędne na odcinkach prowadzących przez lodowce na wysokości powyżej 3000 m. n.p.m., bowiem na takich wysokościach będziemy poruszać się na drugim etapie trekkingu trasą Haute Route.

Pozostałe wyposażenie i przygotowanie do trasy.

Skoro już zdecydujemy się na trekking alpejski trasą Haute Route, to trzeba będzie jeszcze pamiętać o pozostałym, niezbędnym wyposażeniu oraz o kwestii solidnego przygotowania się do wyprawy pod kątem naszej kondycji oraz wytrzymałości. Z niezbędnego wyposażenia na trasę, powinniśmy zabrać ze sobą przede wszystkim solidne buty trekkingowe, odzież gwarantującą pełny zakres komfortu termicznego, składane kijki, czy też odpowiednio pojemny plecak, w którym zmieścimy zapasy prowiantu i wody.

W kwestii zaś przygotowań typowo kondycyjnych, warto tutaj odwiedzić najbliższy klub fitness i skorzystać z dostępnych tam sprzętów, aby przygotować się w tym zakresie. warto także skorzystać z siłowni czy też pływalni, gdzie popracujemy nad wydolnością i siłą fizyczną. Wszystko tylko po to, aby osiągnąć jak najlepsze przygotowanie do wyprawy na trasę Haute Route. Bez tego z całą pewnością będziemy mieć na szlaku stosunkowo poważne problemy, a tego najlepiej unikać, jeśli chcemy przejść cały szlak Haute Route.