Wykorzystanie geosiatek typu miragrid

Wykorzystanie geosiatek typu miragrid

30 lipca, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Zastosowanie wszelkiego rodzaju geosiatek w budownictwie, to przede wszystkim zbrojenie gruntu czy też podbudowy oraz samej nawierzchni bitumicznej. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele więcej gatunków i odmian geosiatek, jak chociażby bardzo popularne geosiatki typu miragrid, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie drogowym i kolejowym do wzmacniania struktury gruntu. Dzięki ich wykorzystaniu, możemy osiągnąć o wiele wyższy poziom efektywności pracy, jak i trwałości realizowanych dróg, czy tez torowisk. Warto tutaj poświęcić nieco więcej czasu na ich omówienie sobie, bowiem obecnie stanowią one coraz częściej stosowane rozwiązanie w wielu przypadkach nie tylko budownictwa drogowego i kolejowego.

Zastosowanie geosiatek typu miragrid.

Przede wszystkim, musimy tutaj sobie powiedzieć nieco o samej ich konstrukcji, bowiem są to poliestrowe siatki, powleczone polimerową powłoką ochronną. Występują w wariancje jednokierunkowym oraz dwukierunkowym. Charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości na rozciąganie, przy stosunkowo małym pełzaniu. Bardzo dobrze wypadają także w kwestii wartości tarcia w stosunku do gruboziarnistego podłoża. Można więc powiedzieć, iż geosiatki typu miragrid będą stosowane przede wszystkim jako zbrojenie gruntów niespoistych.

Najważniejszym zastosowaniem dla geosiatek typu miragrid będzie stabilizacja gruntów w budownictwie drogowym i kolejowym, jak również do zabezpieczania skarp składowisk odpadów, czy też przy budowie murów oporowych, z prefabrykowanymi elementami betonowymi. Geosiatki stanowią tutaj doskonałe rozwiązanie w zakresie zbrojenia zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Warte uwagi jest tutaj także to, iż na rynku znajdziemy geosiatki w szerokości nawet 5,2 m, co stanowczo pozwala nam na realizację wielu różnorodnych zastosowań. Oczka geosiatek będą miały wymiar 25mm w obydwu kierunkach, wobec czego można je stosować przy zabezpieczaniu nawet dość drobnoziarnistego gruntu, przy założeniu iż nie będzie to wyjątkowo sypki piasek.

Jakość stosowanych geosiatek.

Nie da się tutaj ukryć, iż bardzo istotny wpływ na jakość stabilizacji i zbrojenia danych konstrukcji ziemnych wpływać będzie zarówno prawidłowość zabudowania geosiatki typu miragrid, jak również sama jakość geosiatki, bowiem te dostarczane przez różnych producentów mogą się nieco od siebie w tym zakresie różnić. Warto więc zwracać zawsze uwagę na kwestię parametrów technicznych, które powinien każdorazowo podać nam dostawca geosyntetyków, czy dany typ geosiatki będzie odpowiedni do naszego, konkretnego zastosowania. Warto tutaj zawsze też zwracać uwagę na jakośc jej wykonania, bowiem z tym także może różnie. Jedne producent będzie stosować nowsze technologii produkcji od drugiego, wobec czego jego geosiatki mogą charakteryzować się lepszym poziomem jakości.