Nowoczesne materiały geosyntetyczne.

Nowoczesne materiały geosyntetyczne.

30 sierpnia, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Nowoczesne materiały geosyntetyczne, to obecnie jedne z bardziej popularnych materiałów, stosowanych w budownictwie inżynieryjnym. Znajdziemy tutaj całą gamę różnorodnych materiałów, które pozwalają nam minimalizować zróżnicowane trudności geologiczne w zakresie konkretnych przypadków budowlanych. Bardzo popularnymi geosyntetykami są geowłókniny. Występują w kilku różnych wariantach, o zróżnicowanej strukturze, budowie, a tym samym także i właściwościach oraz przeznaczeniu. Sprawdźmy więc, do czego mogą być wykorzystywane nowoczesne materiały geosyntetyczne, a przede wszystkim, wspomniane geowłókniny i czy faktycznie znajdują swoje zastosowanie jedynie w budownictwie inżynieryjnym.

Gdzie możemy wykorzystywać nowoczesne materiały geosyntetyczne?

Bardzo ważną kwestią jest tutaj rozróżnienie poszczególnych materiałów geosyntetycznych. Chodzi nam o to, iż każdy z nich będzie charakteryzować się zupełnie innymi właściwościami, a tym samym, także i przeznaczeniem. Jeśli chodzi o główny obszar zastosowania, to faktycznie, nowoczesne materiały geosyntetyczne, przede wszystkim są wykorzystywane w budownictwie inżynieryjnym. Budowa dróg, autostrad linii kolejowych, wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych, budowa mostów, umacnianie brzegów rzek, jezior. To tylko niektóre z licznych zastosowań zróżnicowanej gamy materiałów geosyntetycznych.

Do naszej dyspozycji pozostają jednak także geowłókniny typu TS, które bardzo często wykorzystywane są w zakresie prywatnym. Możemy z nich skorzystać podczas realizacji prac związanych z budową, wykańczaniem czy też unowocześnianiem obejścia domu oraz ogrodu. Sprawdzają się w tych zastosowaniach wręcz wyśmienicie.

Podstawowe zastosowanie geowłóknin typu TS.

Nowoczesne materiały geosyntetyczne, czyli wspomniane przez nas geowłókniny typu TS, możemy wykorzystywać w wielu różnych sytuacjach, podczas prac związanych z wykańczaniem obejścia domu i ogrodu. Najczęściej, znajdują swoje zastosowanie w następujących przypadkach:

  • Drogi dojazdowe do garażu oraz tarasy ogrodowe – geowłóknina typu TS w tym przypadku zapewnia trwałość i stabilność przygotowanej podbudowy pod nawierzchnią brukowaną. Zapobiega wypłukiwaniu warstwy piasku, przez co nawierzchnia przez długi czas pozostaje prosta i stabilna.
  • Systemy drenażowe – ze względu na swoje dobre właściwości, tego typu nowoczesne materiały geosyntetyczne, gwarantują doskonałe parametry do ich zastosowania w systemach drenażowych geowłóknina gwarantuje zabezpieczenie warstw żwiru przed zamulaniem, dzięki czemu, system jest trwalszy i bardziej wydajny.
  • Oczka wodne i baseny ogrodowe – w tym zakresie, geowłóknina typu T, jest wykorzystywana jako zabezpieczenie folii basenowej. Dzięki temu, oczka wodne i baseny są bardziej trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w trakcie eksploatacji.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż nowoczesne materiały geosyntetyczne, to co prawda przede wszystkim materiały do zastosowania w budownictwie technicznym, inżynieryjnym. Jednakże, niektóre z nich, takie jak chociażby geowłókniny typu TS, znajdują swoje zastosowanie także w budownictwie jednorodzinnym, typowo mieszkaniowym.