Bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznych.

Bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznych.

12 września, 2020 1 przez Tomasz Kozłowski

Codzienne użytkowanie instalacji elektrycznych to jedna z ważniejszych kwestii, którym powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo naszej uwagi. Musimy bowiem pamiętać, iż elektryczność jest z nami każdego dnia. Potrzebujemy w końcu sztucznego oświetlenia do codziennej egzystencji, co wynika z faktu tego, iż światło dzienne nie zawsze jest dla nas dostępne w takim wymiarze, jakim byśmy tego potrzebowali. Ponadto, w każdym domu wykorzystywane są różnorodne urządzenia elektryczne, bez których trudno sobie w ogóle wyobrazić codzienną egzystencję. Dlatego też, musimy pamiętać, iż bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej jest i powinna być dla nas zdecydowanie najważniejsza.

Czym wyróżnia się bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznych?

Przede wszystkim, jest w świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych. Świadome w tym zakresie, iż podczas użytkowania elektryczności mamy świadomość zagrożeń i dlatego też postępujemy tak, aby je w jak największym zakresie zminimalizować. W tym celu trzeba przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ważne jednak jest także to, aby instalacja była sprawna i poprawnie wykonana. Tak więc bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznych charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Instalacja jest sprawna i prawidłowo zamontowana
  • Osprzęt elektroinstalacyjny jest sprawny i prawidłowo zamontowany
  • Wszystkie gniazdka elektryczne do instalacji domowej posiadają stosowne zabezpieczenia, są wysokiej jakości i są prawidłowo zamontowane
  • Użytkownicy są świadomi wszystkich zagrożeń związanych z użytkowanie elektryczności
  • Użytkownicy postępują zgodnie z wszystkimi wytycznymi związanymi z bezpiecznym użytkowaniem elektryczności w domach jednorodzinnych.

Mamy tutaj więc kilka kwestii na które należy zwrócić szczególną uwagę aby bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznych stała się faktem. W przypadku nie przestrzegania powyższych zasad, sami sprowadzamy na siebie bardzo poważne zagrożenie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Do najważniejszych kwestii, na które należy jeszcze zwrócić szczególną uwagę należą przede wszystkim podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania elektryczności. Chodzi tutaj o kwestie takie jak:

  • Nie wyszarpywanie wtyczek z gniazdek elektrycznych gdyż prowadzi to do nadrywania przewodów elektrycznych oraz luzowania gniazdek w ścianach
  • Nie korzystanie z elektryczności z mokrymi rękami, bowiem woda jako bardzo dobry przewodnik prądu w razie porażenia wzmoże jego efekt co może być jeszcze bardziej niebezpieczne.
  • Korzystanie tylko i wyłącznie z dobrych i sprawdzonych urządzeń elektrycznych. Stosowanie uszkodzenie, to aż proszenie się o porażenie prądem elektrycznym.

Jeśli jednak zastosujemy się do powyższych zaleceń, to z całą pewnością bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznych nie będzie dla nas niczym nadzwyczajnym. Po prostu będzie to naturalną koleją rzeczy.