Trekking i ferraty w Dolomitach

Trekking i ferraty w Dolomitach

1 sierpnia, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

W ostatnim czasie rośnie popularność trekkingów w rejony Alp, również ferraty w Dolomitach są ciekawą propozycją na wakacyjne wyjazdy. Oba te kierunki gwarantują solidną porcję aktywnego wypoczynku na łonie natury, pełnego urzekających widoków. Zwłaszcza Dolomity mają wiele do zaoferowania turystom, zarówno tym wprawionym w trekkingi, jak i początkującym, a różnorodność tras sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Co to są ferraty w Dolomitach?

Właściwie via ferrata, to nic innego jak górski szlak, wytyczony w skale, łączący wspinaczkę z wędrówką. Na pierwszy rzut oka można by uznać, że jest to sport ekstremalny, dostępny tylko dla wspinaczy ze specjalnym sprzętem, ale dzięki zainstalowaniu sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów czy stalowych linek, każdy może spróbować swoich sił. Oczywiście nie każdemu się to spodoba, ale z pewnością część osób pokocha ferraty w Dolomitach.

Dlaczego warto wybrać ferraty w Dolomitach?

Dolomity są bardzo rozległym obszarem, znajdującym się w północno-wschodnich Włoszech. Teren ten cechuje się porozrzucanymi grupami gór wśród licznych, głębokich dolin, przywodzących na myśl wyspy. To, co wyróżnia Dolomity na tle innych gór to to, że posiadają wiele szczytów i baszt, osiągających kilkusetmetrowe wysokości, a także niepowtarzalna przyroda, górskie łąki i jeziorka. Ferraty w Dolomitach są tak popularne, ponieważ tamtejsze trasy nie są trudne, momentami wręcz rekreacyjne i nawet turyści nie będący fanami mocnych wrażeń docenią takie szlaki.

Jak zachować bezpieczeństwo na wyprawie?

Ferraty w Dolomitach powszechnie są uznawane za bezpieczne, jednak obowiązują tam pewne zasady bezpieczeństwa, o których nie można zapomnieć:

  • Sprawny sprzęt, którym turysta potrafi się posługiwać, bardzo ważne jest prawidłowe mocowanie lonży, a także to, żeby zawsze mieć wpięte do liny choć jedno jej ramię. Oczywiście regularny przegląd sprzętu to podstawa;
  • Bezpieczne odległości, czyli zachowanie zasady, mówiącej o tym, że między kotwami może znajdować się jedna osoba, a w dużym uproszczeniu – jeden odcinek to jedna osoba. Wprawieni w ferraty w Dolomitach trzymają się dobrej zasady informowania osoby będącej z tyłu o tym, że droga jest bezpieczna;
  • Absorbery – ferraty w Dolomitach posiadają tzw. wysoki współczynnik odpadnięcia, co jest bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważne są absorbery, które są obowiązkowym wyposażeniem w zestawach do via ferraty;
  • Ostrzeganie – w górach może zdarzyć się dosłownie wszystko, dlatego ostrzeganie przed niebezpieczeństwem jest fundamentalną zasadą każdej wyprawy;
  • Ubezpieczenie ratunkowe – via ferraty mogą być przez firmy ubezpieczeniowe uznawane za sport ekstremalny, dlatego warto dokładnie sprawdzić OWU swojego ubezpieczenia i w razie konieczności dokupić dodatkowe.

Podsumowanie

Góry przyciągają jak magnez, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że trekkingi w Alpach i Dolomitach cieszą się taką popularnością. Każdy, kto spróbował tego typu aktywności, np. w Tatrach doceni tamtejsze szlaki. Via ferrata dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. To także wyzwanie, pozwalające przełamać wewnętrzne bariery.