Samodzielne wykonanie mebli na wymiar

Samodzielne wykonanie mebli na wymiar

18 sierpnia, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Współcześnie, jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań w zakresie meblowania naszych wnętrz mieszkalnych, jest wykonanie mebli na wymiar. Co więcej, tego typu zabudowę meblową możemy także wykonać w stu procentach samodzielnie, aczkolwiek niezbędne w tym celu będzie posiadanie pewnej wiedzy oraz umiejętności, które pozwolą na sprawną realizację wszystkich niezbędnych prac. Zobaczmy w takim razie, jak podejść do tej kwestii, aby umiejętnie wykonać przygotowanie i montaż mebli na wymiar, oraz jakie narzędzia będą tutaj niezbędne, bowiem bez nich niestety ani rusz.

Projekt i przygotowanie.

Nie da się ukryć, iż zdecydowanie najważniejszą kwestią będzie przygotowanie odpowiedniego projektu, bowiem to według jgo wytycznych, będziemy dokonywać zakupów części. Dobry projekt rozpoczynamy jak zawsze od zwymiarowania miejsca montażu mebli, aby mieć przegląd sytuacji i wiedzieć, jakie wymiary powinny mieć meble. Następnie możemy także przemyśleć kwestię rozkładu poszczególnych szafek, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom funkcjonalności naszych nowych mebli na wymiar. Także na etapie projektowania powinniśmy zadbać o jakość i estetykę, a więc podjąć decyzje w zakresie rodzaju u jakości zastosowanych materiałów, jak i typu okuć meblowych, które przecież wpływają na jakość i wytrzymałość naszych mebli. Generalnie rzecz biorąc w tym ostatnim przypadku, bardzo dobrym rozwiązaniem będą wysokiej jakości okucia meblowe marki Blum, które zapewnią solidne połączenia pomiędzy meblami, ich zawieszenie na ścianach czy też inne aspekty wytrzymałości i funkcjonalności.

Przystępujemy do wykonania prac

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie płyt meblowych (nie trzeba samodzielnie – można zlecić cięcie płyt meblowych na wymiar). Zakładając, że wszystko mamy przygotowane, dobrane okucia meblowe, wybrane fronty meblowe, będziemy mogli przystąpić do montażu. Tutaj jednak pamiętajmy aby wszystkie szafki poskładać na ziemi, a dopiero potem po kolei je wieszać i łączyć ze sobą na stałe, aby je dodatkowo unieruchomić i wzmocnić. Warto tutaj pamiętać, iż jeśli nie posiadamy narzędzi takich jak wiertarka, szlifierka, wkrętarka, zestaw śrubokrętów, poziomica, młotek, to nie mamy nawet co zabierać się za pracę. Narzędzia są tutaj niezbędne, bowiem bez nich oraz bez umiejętnego się nimi posługiwania, niestety nie uda nam się w żadnym wypadku prawidłowy montaż mebli na wymiar. Przecież wszystko musimy starannie wymierzy, a co najważniejsze przygotować równy poziom na wieszanie mebli, aby nic się nie krzywiło przez najbliższe lata eksploatacji, a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Narzędzia to w tym przypadku zdecydowana podstawa podstaw.

Podsumowanie

Ostatecznie więc, skoro posiadamy narzędzia i pewien zakres umiejętności warsztatowych, raczej bez większego trudu powinniśmy być w stanie dokonać samodzielnego zaprojektowania, wykonania oraz montażu mebli na wymiar. Cały szkopuł w tym aby okazało się to faktycznie tańszym rozwiązaniem niż zlecenie pracy zewnętrznej firmie, która na pewno zrobi to lepiej i szybciej.