Rhododendrony i ich uprawa
28 czerwca, 2018Rhododendrony to gatunek roślin wrzosowatych, których uprawa ogrodowa w naszym kraju staje się stosunkowo popularna. Wynika to głównie z faktu tego, iż są to rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Chcąc uprawiać te rośliny w swoim ogrodzie trzeba jedynie pamiętać o kwestii prawidłowego wyboru odmian, przygotowanie gleby i wyboru stosownego stanowiska. Jeśli te trzy kwestie będą spełnione w zgodzie z wymaganiami Roślin, z całą pewnością uprawa pójdzie dobrze, bez jakichkolwiek trudności. W kwestii późniejsze pielęgnacji, praktycznie nie będziemy się musieli niczym przejmować, poza standardowymi zabiegami, takimi jak nawadnianie, czy też usuwanie zeschniętych gałęzi.
Co w treści artykułu?
Wybieramy odmiany Rhododendronów do uprawy ogrodowej.
Pierwszą i w zasadzie najważniejszą kwestią w przypadku uprawy Rhododendronów w naszych ogrodach, będzie ich wybór. Mamy tutaj na myśli odpowiednie odmiany, które będą w stanie wytrzymać nawet dwudziestostopniowe mrozy, jakie mogą się w naszej strefie klimatycznej przytrafić. Oczywiście pozostałe Rhododendrony, które nie będą aż tak bardzo odporne na mróz, w dalszym ciągu będziemy mogli uprawiać. Jednakże w ich przypadku, będzie to uprawa jedynie doniczkowa. Będzie nam ona pozwalać na to, aby przez cały sezon letni trzymać rośliny w ogrodzie, natomiast na zimę będziemy mogli schować je przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych.
Gleba do uprawy Rhododendronów.
Jednym z ważniejszych wymagać Rhododendronów jest odpowiednio przygotowana gleba. Musi ona tutaj charakteryzować się stosunkowo kwaśnym odczynem pH, na poziomie około 5-6,5. Aby osiągnąć taki poziom pH, musimy przygotować odpowiednią mieszankę. Najlepszym rozwiązaniem jest miesznaka trzech składników w równych proporcjach, a będą to: gleba ogrodnicza (kompost), kora sosnowa, nie odkwaszony torf. Taka mieszanka gleby będzie spełniać wymagania znakomitej większości odmian Rhododendronów, toteż możemy ją stosować przy praktycznie wszystkie odmianach.
Odpowiednie stanowisko uprawy.
Musimy tutaj także pamiętać o tym, iż Rhododendrony to rośliny mające pewne wymagania w zakresie stanowiska uprawy. Potrzebują one miejsca dość wilgotnego i zacienionego. W tym zaś aspekcie bardzo dobrze sprawdza się na przykład sąsiedztwo większych drzewek i krzewów ozdobnych. Wybierając jednak sąsiedztwo dla naszych Różaneczników i Azalii, powinniśmy pamiętać o kwestii zróżnicowania systemów korzeniowych. Sąsiedztwo nie może mieć tak samo jak Rhododendrony, płytkiego systemu korzeniowego, bowiem jako rośliny większe, będą zabierać większą część wody i substancji odżywczych z gleby a to dla Różanecznikó dobrze nie wróży. Najlepszymi sąsiadami będą więc rośliny o głębokim systemie korzeniowym. Na przykład miłorząb japoński.
Podsumowanie
Reasumując, możemy powiedzieć, iż uprawa Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach, będzie stosunkowo prosta i nawet mniej doświadczonym ogrodnikom nie powinna nastręczyć zbytnich problemów. Wobec czego też, warto się nad tym rozwiązaniem zastanowić, gdyż może się to okazać, jednym z lepszych rozwiązań w zakresie poprawy estetyki naszego przydomowego ogrodu.