Haute Route. Trekking dla wymagających

Haute Route. Trekking dla wymagających

28 czerwca, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Wyjazd na trekking wysokogórski, z całą pewnością dla wielu z nas może się okazać zadaniem wyjątkowo trudnym. Znajdą się jednak także tacy, dla których tury wysokogórskie, będą ukoronowaniem wielu lat wyjazdów na trekkingi, a im bardziej wymagająca będzie trasa tym lepiej. Jedną z takich wymagających tras trekkingowych jest Haute Route, uznawana za jedną z najtrudniejszych tras na świecie. Wynika to głównie z jej wysokogórskiego charakteru, bowiem większą część trasy będziemy pokonywać na wysokościach ponad 3000 m. n.p.m., będziemy na takich wysokościach nocować, oraz poruszać się po lodowcach, z rakami przytwierdzonymi do obuwia, na uprzęży zapewniającej wzajemne ubezpieczenie, z czekanem w ręku, który w wielu przypadkach może nas uratować przed nieprzyjemnościami.

Wymagania na trasie Haute Route.

W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat samych wymagań na trasie Haute Route, bowiem jest to trasa niewątpliwie należąca do najbardziej wymagających. Musimy tutaj zadbać o solidne przygotowanie w zakresie naszej kondycji, siły i wytrzymałości. Dlatego też, już na długo przed wyjazdem, warto zacząć w miarę regularnie odwiedzać siłownię, pływalnie, i korzystać z dobrodziejstw rowerów. Wszystkie te trzy aspekty treningowe poprawią naszą wydolność, kondycję i siłę, co w przypadku tak wymagającej trasy trekkingowej, będzie wręcz niezbędne. Musimy tutaj także pamiętać o tym, iż trekking alpejski trasą Haute Route będzie od nas wymagać solidnego przygotowania w kwestii wyposażenia. Jak wiemy będzie nam niezbędne w pewnym zakresie także wyposażenie alpinistyczne, a co za tym idzie, także przyda nam się umiejętność jego wykorzystywania w praktyce. Czyli po prostu potrzebujemy wcześniejszego doświadczenia, a co za tym idzie, nie jest możliwe po prostu wybrać się na Haute Route, bez uprzedniego pokonania wielu zróżnicowanych pod względem trudności tras trekkingowych.

Wyposażenie na trasie Haute Route.

na trasie haute RouteJak już wspominaliśmy w powyższym akapicie, elementami niezbędnymi na trasie będą:

  • Solidne obuwie trekkingowe -zapewniające nam komfortowe warunki poruszania się w trudnym terenie górskim.
  • Raki do obuwia – które powinny być w tym zakresie bardzo precyzyjnie dopasowane do obuwia i wytrzymałe (raki za 20 PLN raczej nie wystarczą)
  • Składane kijki trekkingowe – pozwalające nam utrzymać równowagę i przenoszące pewną część obciążenia podczas marszu z nóg na nasze ramiona oraz ręce.
  • Czekan – który w ostateczności może zatrzymać nas podczas ześlizgiwania się po stromym podejściu lodowcem.
  • Dolna uprząż – niezbędna do spięcia się z pozostałymi uczestnikami wyprawy w celu wzajemnego ubezpieczania się

Widzimy więc, iż na trasie Haute Route, niezbędne będzie posiadanie sprzętu typowo alpinistycznego, aczkolwiek to oczywiście jeszcze nie wszystko. Zawsze jeszcze dochodzą do tego elementy odzieży, charakterystyczne dla każdej wyprawy na trekking górski. Musimy przecież zadbać o solidną odzież trekkingowi, gwarantującą nam zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem i śniegiem. To wszystko kosztuje sporo pieniędzy, toteż możemy z całą stanowczością stwierdzić, iż trekking alpejski trasą Haute Route, przeznaczony jest dla doświadczonych i odpowiednio wyposażonych amatorów górskich szaleństw.