Rhododendron. Odmiany i warunki uprawy w Polsce

Rhododendron. Odmiany i warunki uprawy w Polsce

29 września, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Rhododendron to rodzina roślin wrzosowatych, które w naturalnym środowisku występują raczej w terenach o wysokim poziomie wilgotności. Z reguły spotkać je można w krajach azjatyckich w górskich regionach Ameryki Środkowej oraz Północnej. Jest to jeden z piękniejszych krzewów a w zasadzie wrzosów, które w okresie wiosenno letnim kwitną zapewniając nasze ogrody prawdziwą feerią barw. Generalnie rzecz biorąc musimy tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na to, iż Rhododendrony występują w bardzo licznych odmianach, oraz na to, w jaki sposób przygotować swój ogród do nasadzenia tych arcypięknym naszym zdaniem krzewów.

Warunki uprawy Różanecznika.

W naszym kraju możemy uprawiać stosunkowo dużo różnych odmian Azalii i Różaneczników. Wynika to z racji tego, iż możemy u nas osiągnąć warunki stosunkowo zbliżone do tych, jakie panują w naturalnych terenach występowania. Wymagać to będzie co prawda nieco zachodu niemniej jednak, jest jak najbardziej możliwe. W naszych ogrodach będziemy spotykać przede wszystkim Różaneczniki w kolorach czerwonych, żółtych, białych i różowych. Są to kolory najpopularniejszych odmian tego krzewu, toteż i najbardziej spopularyzowanych w naszym kraju.
Generalnie rzecz biorąc, można przyjąć założenie iż Różaneczniki nie są takie trudne w uprawie. Jak każdy Rhododendron, także Azalie i Różaneczniki będą wymaga gleby zakwaszonej, wobec czego warto na stanowisku przygotować im odpowiednią mieszankę nieodkwaszonego torfu z ziemią ogrodową i korą sosnową w stosunku 1:1:1, dzięki czemu będą miały podłoże prawie takie jak w naturalnym środowisku. Warto także zadbać o to, aby stanowisko było odpowiednio zacienione i osłonięte od wiatru, gdyż są to krzewy niezbyt lubiące zimne wiatry i nadmierne słońce. O wiele bardziej podoba im się w lekko zawilgoconych miejscach.

Najpopularniejsze odmiany Azalii uprawiane w Polsce.

Wśród wszystkich odmian Różaneczników w naszym kraju, do zdecydowanie najpopularniejszych należy zaliczyć kilka z nich. Najczęściej można się spotkać z Różanecznikiem fioletowym – Rhododendron catawbiense, który w optymalnych warunkach może osiągnąć nawet 10m wysokości, aczkolwiek z reguły spotyka się krzewy o wysokości 5m. Ma on liczne odmiany, które charakteryzują się bardzo dobrym poziomem dekoracyjności, wobec czego też, bardzo często można się z nimi spotkać w naszym kraju. Będą to odmiany takie jak:

  • Nova Zembla – o kwaitach w kolorze rubinowym.
  • Daniela – o kwiatach łososiowo różowych.
  • Rasputin – ze swoimi przepięknymi jasnoróżowymi kwiatami.
  • Granat, Hero – o kwiatach karminowych
  • Catalgla, Catawbiense Album – o kwiatach calkiem białych.

Te odmiany można najczęściej spotkać w naszych ogrodach, co jest wynikiem ich wysokiej atrakcyjności dekoracyjnej. Są także bardzo łatwe w uprawie, wobec czego, nawet początkujący ogrodnicy, raczej bez trudu będą w stanie przygotować odpowiednie stanowisko i zapewnić odpowiednie warunki do uprawy Różaneczników.