Podstawowe informacje o łożyskach.

Podstawowe informacje o łożyskach.

2 kwietnia, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Praktycznie każdy z nas bardzo dobrze wie, czym są łożyska i w jakich celach są wykorzystywane. Można tutaj bardzo bezpiecznie stwierdzić, iż bez łożysk nasza technologia, którą obecnie dysponujemy nie byłaby tak dalece rozwinięta, jak jest. To właśnie wynalezienie łożyska pchnęło rozwój technologiczny bardzo wyraźnie naprzód, umożliwiając nam efektywne przenoszenie obciążeń momentu obrotowego. Zresztą, starczy tutaj powiedzieć, iż bez łożysk, nie mielibyśmy współcześnie żadnych maszyn, urządzeń ani też pojazdów samochodowych, w co za tym idzie, można powiedzieć iż odgrywają one we współczesnym świecie, niesamowicie istotną rolę.

Istota działania łożysk.

Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na samą konstrukcje łożyska. Otóż w większości przypadków składa się ono z dwóch pierścieni, zaopatrzonych w specjalnie przygotowane bieżnie. Pierścień mniejszy, wewnętrzny posiada bieżnię na zewnętrznej stronie, zaś pierścień większy na wewnętrznej. Pomiędzy pierścieniami umieszczone są w odpowiednio przygotowanych koszyczkach elementy toczne, czyli kulki, wałeczki, igiełki, stożki. Pierścień mniejszy osadzany jest z reguły na wałach maszyn, zaś zewnętrzny umocowany w korpusie. Dzięki temu wał obrotowy maszyny jest unieruchomiony w płaszczyźnie pionowej i poziomej, jak również wzdłużnej, zaś jedyną wolną płaszczyzną jest obrotowa. Wystarczy teraz zacząć wprawiać go w ruch, aby łożyska skutecznie przenosiły wszystkie obciążenia jakim jest poddawany wał na jego moment obrotowy. Umożliwia nam to wprawianie w ruch elementów maszyn takich jak chociażby koła samochodowe, co jest w tym przypadku podstawą poprawnego działania pojazdów samochodowych. Do zdecydowanie najpopularniejszych i najczęściej stosowanych łożysk należy tutaj zaliczyć:

Każde z nich charakteryzuje się innymi parametrami pracy i kierunkiem przenoszenia obciążeń, toteż każde z nich będzie znajdywać swoje zastosowanie w zupełnie odmiennych przypadkach.

Dobra jakość pozyskiwanych łożysk.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj jakość zastosowanych w danych przypadkach łożysk. Otóż, najważniejsze będzie to, jakiego rodzaju i jakości zostały użyte materiały w procesie produkcyjnym. Do tego dochodzi jeszcze kwestia jakości wykonania zarówno samych elementów tocznych jak i pierścieni, których wykonanie zajmuje sporo czasu. Zdecydowanie najlepsze łożyska można będzie zakupić jedynie w najlepszych hurtowniach, będących autoryzowanymi dostawcami łożysk producentów takich jak Nachi, czy też SKF, czyli firm, które produkcja łożysk, zajmują się od wielu lat, a co za tym idzie posiadają w tym zakresie bardzo bogate doświadczenie. Odbija się to bardzo pozytywnie na jakość samych łożysk. Najlepiej więc będzie tutaj jeśli zaopatrywać w łożyska będziemy się na stronie stozek.pl, bowiem jest to strony firmy będącej autoryzowanym dostawcą łożysk od wielu najlepszych dostawców, w tym także wspomnianych już wcześniej firm SKF czy też Nachi. Generalnie rzecz więc biorąc, najważniejszym będzie to, aby zastosowane w konkretnym przypadku łożyska były jak najlepiej dobrane do konkretnego zastosowania, co pozwoli na osiągnięcie odpowiedniego poziomu efektywności konkretnego urządzenia.