Piec elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem?

Piec elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem?

11 sierpnia, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

W Polsce sezon grzewczy trwa często ponad pół roku. W związku z tym warto zaopatrzyć w system grzewczy, który nas nie zawiedzie. Prywatne domy jednorodzinne wyposażane są w centralny system ogrzewania, którego serce stanowi zwykle kocioł na paliwo ciekłe, gazowe lub stałe. Najnowszą dla nich alternatywą staje się zdobywający coraz większą popularność piec elektryczny co. Do niedawno było to rozwiązanie stosunkowo drogie i mało opłacalne, jednak wraz z rozpowszechnianiem się najnowszych rozwiązań w dziedzinie energetyki osoby, kupujące piec elektryczny mogą liczyć na uzyskanie wiele korzyści względem ich tradycyjnych odpowiedników. Opłacalność takiego rozwiązania zależy jednak od kilku podstawowych czynników.

Cena za 1 kWh

Podstawowym parametrem, który decyduje o tym czy piec elektryczny co będzie dobrym wyborem jako podstawowe źródło ciepła w domu, jest bez wątpienia cena prądu, którą przyjdzie nam płacić podczas jego użytkowania. Przy średnim rocznym założeniu zużycia ciepła na poziomie około 12000 kWh pobranym na podstawie standardowej taryfy dziennej koszt poboru prądu przez piec elektryczny to 6500 zł. Koszty te można jednak zmniejszyć poprzez akumulację ciepła w nocy, kiedy taryfa zwykle jest dużo niższa, co nie jest możliwe w przypadku korzystania z korzystania pieca tradycyjnego. Dodatkowo można zastosować szereg rozwiązań, które jeszcze bardziej zmniejszą koszty ogrzewania począwszy od zastosowania wysokiej jakości izolacji budynku, a skończywszy na montażu i profesjonalnej kalibracji czujników temperatury oraz termostatów i odpowiednie sterowanie pracą instalacji, uzależnione od potrzeb domowników.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kotły elektryczne dzielą się na podstawowe dwa rodzaje względem przeznaczenia ich działania. Kocioł jednofunkcyjny wykorzystywany jest tylko do ogrzewania wody, która krąży w instalacji grzewczej. Kotły dwufunkcyjnej dodatkowo używa się do ogrzania wody użytkowej. Niezależnie od wybranego typu kotła są to urządzenia stosunkowo niewielkie względem tradycyjnych odpowiedników, a ponadto nie wymagają wydzielenia dodatkowego miejsca na składowanie materiału opałowego. Nie wymaga też montażu i budowy systemu kominowego ani wykonywania specjalnego przyłącza gazowego.

Elektryczna uniwersalność

Niektóre piece elektryczne mogą być montowane jako jeden z elementów grzewczych w domu. Dobrze współgrają w parze w systemie hybrydowym np. z kominkami. Świetnie odnajdują się także we współpracy z systemami fotowoltaicznymi, które pozwalają znacznie obniżyć koszty eksploatacji pieca elektrycznego.