Oświetlenie klatki schodowej w domach jednorodzinnych

Oświetlenie klatki schodowej w domach jednorodzinnych

23 grudnia, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Piętrowe domy jednorodzinne to bardzo rozsądne wykorzystanie mniejszej ilości przestrzeni do pomieszczenia większej ilości domowników. Jednakże aby móc korzystać z drugiej kondygnacji domu w miarę bezpiecznie, należy przygotować sobie odpowiednie oświetlenie klatki schodowej, co będzie wymagać od nas dość specyficznego podejścia. Tutaj nie można niestety zastosować standardowych łączników elektrycznych, które z dużym powodzeniem sprawdzają się w pozostałych pomieszczeniach. Tutaj trzeba zastosować rozwiązanie, które pozwoli nam dogodnie włączać i wyłączać światło, niezależnie od tego na której będziemy aktualnie kondygnacji.

Łączniki schodowe i ich zastosowanie.

W takich okolicznościach rozwiązaniem optymalnym jest zastosowanie łączników schodowych, czyli specjalnego rodzaju łączników elektrycznych które działają w nieco odmienny sposób. Łączniki schodowe w przeciwieństwie do tradycyjnych łączników posiadają dwa niezależne obiegi elektryczne z wspólnym uziemieniem. Jest to główna podstawa ich działania. Źródła światła, czyli żarówki podłączone sa do obydwóch obwodów elektrycznych, zaś na łącznikach schodowych, są one połączone ze sobą. Prąd płynie albo poprzez przewód I albo przewód II. Tutaj niezależnie od tego co zrobimy, który przełącznik ruszymy, zawsze spełni nasze oczekiwania. Jeśli mamy oświecone światło a prąd płynie przez przewód I, to niezależnie od tego, czy przełączymy łącznik na dole czy tez na górze, jeden z łączników będzie wskazywać przewód dwa, a jedne przewód I skutkiem czego prąd po prostu nie popłynie. Teraz z kolei także niezależnie od tego, który łącznik ruszymy, znów zapewnimy sobie włącznie przepływu prądu, albo obiegiem I albo II. Jednym słowem jest to bardzo proste rozwiązanie, które pozwoliło nam w bardzo skuteczny i efektowny sposób zagwarantować sobie oświetlenie na klatce schodowej.

Typy stosowanych łączników.

Oczywiście łączniki schodowe będą różnić się między sobą przede wszystkim w kwestii jakości wykonania, toteż od nas ostatecznie zależeć będzie czy uda nam się zastosować najlepsze rozwiązania technologiczne w interesującym nas przedziale cenowym. Oczywiście istnieją jeszcze łączniki krzyżowe, które służą do oświetlania klatek schodowych o większej ilości kondygnacji. My jednak w naszym przypadku zwykłego domu jednorodzinnego będziemy mogli z powodzeniem wykorzystać standardowe łączniki schodowe, które jak najbardziej będą się w naszych przypadkach sprawdzać. Oczywiście warto tutaj jednak zainwestować w nieco lepsze łączniki, głównie pod kątem jakości, aby dzięki temu mieć pewność jakości i wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa, Generalnie chodzi tutaj przecież o to, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszym własnym domu, a w tym celu należy zastosować jak najlepsze jakościowo łączniki oraz pozostałe elementy instalacji elektrycznej, co pozwoli zabezpieczyć się przed zagrożeniami ze strony elektryczności.