Wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego.

Wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego.

22 grudnia, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Jednym ze zdecydowanie ciekawszych rozwiązań stworzonych przez ustawodawców Unii Europejskiej jest magazyn konsygnacyjny. Stworzony został z myślą o przedsiębiorcach z terenu UE współpracujących ze sobą, aby mogli oni w efektywny sposób optymalizować koszty prowadzenia działalności. Jest to specyficzna forma magazynu, w którym można przechowywać towary, półprodukty oraz surowce bez konieczności pokrywania kosztów podatku VAT od ich zakupu. Zobaczmy jednak jak to wszystko wygląda w praktyce, i dlaczego magazyn konsygnacyjny jest korzystną formą magazynowania towarów na większą skalę.

Kiedy korzystać z magazynu konsygnacyjnego?

Istotą magazynu konsygnacyjnego jest to, iż w przypadku, kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje dużej ilości półproduktów, czy tez surowców, może dokonać ich zakupu i przemieścić je do magazynu konsygnacyjnego. W tym przypadku nie będzie zachodziła konieczność opłacenia podatku VAT od zakupionego towaru. Podatek ten będzie trzeba opłacać dopiero w momencie podjęcia towarów z magazynu konsygnacyjnego i to w ilości adekwatnej do ilości podjętego towaru. Jest to więc rozwiązaniem skierowanym do przedsiębiorstw, które pozyskują duże ilości półproduktów do przetwarzaniu. Na przykład zapas danego surowca czy tez półproduktu na cały rok produkcji. W przypadku przeniesienia ich do zwykłego magazynu trzeba będzie odprowadzić należny fiskusowi podatek VAT, co nie dość że stanowi poważne obciążenie dla przedsiębiorcy, to jeszcze w przypadku zwrotu towaru nastręcza kolejnych trudności z odzyskaniem kwoty zapłaconego podatku. W przypadku magazynów konsygnacyjnych te problemy istnieją. Tutaj podatek opłacany jest tylko od towaru podjętego z magazynu i wykorzystanego do produkcji, a więc w przypadku zwrotu towaru do dostawcy nie trzeba będzie zajmować się kwestiami odzyskiwania zapłaconego podatku VAT.

Jak korzystać z magazynu konsygnacyjnego?

Aby wykorzystać magazyn konsygnacyjny trzeba będzie w pierwszej kolejności takowy posiadać. Wiąże się to ze spełnieniem pewnych wymogów prawnych, wobec czego nie każdy przedsiębiorca będzie mógł w łatwy sposób sobie na to pozwolić. Niemniej jednak na rynku działa stosunkowo sporo firm logistycznych, które w swoich usługach oferują także właśnie magazyn konsygnacyjny. Możemy więc wykorzystać zewnętrzne usługi magazynowania u przedsiębiorców którzy maja prawo do prowadzenia magazynów konsygnacyjnych. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z jeszcze większą ilością korzyści, bowiem dodatkowo odchodzi nam odpowiedzialność za bezpieczeństwo przechowywanych towarów, a to także spory problem dla przedsiębiorstw. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż wykorzystanie zewnętrznego magazynu konsygnacyjnego w wielu przypadkach jest rozwiązaniem o wiele lepszym niż tworzenie własnego obiektu i przystosowywanie go do wymogów prowadzenia tego typu magazynów.