Okna drewniane a okna PCV

Okna drewniane a okna PCV

30 kwietnia, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Podczas wyboru okien do naszych domów jednorodzinnych i mieszkań, będziemy musieli podjąć dość poważne decyzje, dotyczące przede wszystkim tego, czy będą to okna o konstrukcji drewnianej, czy też PCV. Poza tym będziemy musieli jeszcze zwrócić szczególną uwagę na kwestie parametrów technicznych okien, bowiem od tego zależne będą nasze przyszłe rachunki za ogrzewanie, jak również komfort korzystania z okien oraz komfort samego mieszkania. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tym zagadnieniom, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie doboru okien, gdy nadejdzie konieczność podejmowania szybkich decyzji.

Okna z drewna a okna PCV.

Przede wszystkim warto sobie tutaj powiedzieć o podstawowych różnicach pomiędzy stolarką okienną drewnianą a tą wykonaną z PCV. Oczywiście okna z drewna Drew Dom będą zawsze o wiele bardziej estetyczne, niemniej jednak wymagać będą od nas regularnej, okresowej konserwacji w celu zabezpieczenia materiału drewnianego przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników. Przynajmniej raz na dwa lata będziemy musieli więc nieco oczyścić stare warstwy ochronne naszych okien drewnianych i przemalować je drewnochronem, w celu zabezpieczenia przed podstawowymi zagrożeniami. Ma to swoje wady i zalety, bowiem w przypadku okien z PCV, co prawda nie musimy ich zabezpieczać niemniej jednak będą one tak samo podlegać działaniu czynników atmosferycznych. Z biegiem czasu więc ich powierzchnia zacznie blaknąć, wytracać kolor, a nawet w przypadku tańszych modeli może zacząć pękać i się łuszczyć. Niemniej jednak dobre okna z PCV z całą pewnością wytrzymają w dobrym stanie technicznym co najmniej dwadzieścia lat, toteż w dalszym ciągu pozostaje to bardzo dobrym rozwiązaniem.

Kwestie techniczne.

Oczywiście musimy także zwrócić uwagę na wiele kwestii technicznych w zakresie konstrukcji naszych okien. Podstawą będzie tutaj poziom izolacji termicznej okna, czyli tzw. współczynnik przenikalności cieplnej, który na chwilę obecną według nowych przepisów nie powinien przekraczać poziomu 1,4 W/m2 rocznie. Okna z wyższym współczynnikiem po prostu nie będą ekonomiczne w eksploatacji. W przypadku zaś okien z współczynnikiem niższym, będziemy mieć przynajmniej pewność, iż za kilka lat, jeśli przypadkiem przepisy będą znów zaostrzone w tym zakresie, nasze okna będą się mieściły w normie. Dla porównania warto tutaj nadmienić, iż okna stosowane w budownictwie pasywnym charakteryzują się współczynnikiem przenikalności cieplnej na poziomi 0,4 i niższym. Są to co prawda już bardzo kosztowne okna, niemniej jednak zapewniać nam będą stosunkowo spory poziom oszczędności na kosztach ogrzewania, a więc wydatki związane z ich zakupem będą realnie, dość szybko się zwracać w postaci niższych rachunków za ogrzewanie naszego domu. Można więc tutaj przyjąć założenie, iż im szybciej przeprowadzimy wymianę okien na nowe, o możliwie jak najniższym współczynniku przenikalności cieplnej, tym lepiej dla nas samych, bowiem dzięki temu zagwarantujemy sobie ograniczenie kosztów ogrzewania domu.