Obowiązki posiadacza pojazdu samochodowego

Obowiązki posiadacza pojazdu samochodowego

21 maja, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Każdy posiadacz pojazdu samochodowego co prawda może się cieszyć z własnych czterech kółek, niemniej jednak jest to przywilej obłożony pewnymi obowiązkami. Oczywiście najważniejsze będzie tutaj zapewnienie bezpieczeństwa sobie i wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, wobec czego trzeba będzie przeprowadzić odpowiednie testy diagnostyczne, które potwierdzą sprawność techniczną pojazdu. Co prawda nie kosztują one zbyt wiele, niemniej jednak pewne usterki trzeba będzie obowiązkowo usunąć pod groźbą niedopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. W związku z tym też warto się na te wszystkie koszty przygotować.

Regularne okresowe badania techniczne.

W celu przeprowadzenia badań musimy udać się na stację obsługi pojazdów przed wyznaczonym terminem, gdzie nasz samochód zostanie starannie sprawdzony pod względem stanu technicznego, a wszystkie usterki jakie zostaną podczas badania wykryte trzeba będzie automatycznie usunąć. Dobrze jest, jeśli usuwaniem usterek zajmie się od razu stacja diagnostyczna, bowiem w tym przypadku nie będziemy musieli ponosić kosztów kolejnego badania. Niemniej jednak czasami bardziej opłacalne może się okazać zabranie pojazdu do „swojego” mechanika, który wykona wszystkie naprawy w przystępniejszej cenie, a dodatkowe badanie nie podniesie nam ogólnej kwoty kosztu napraw i badań. Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt tego, iż nie każda stacja obsługi pojazdów Bielsko Biała będzie w stanie przeprowadzać naprawy pojazdów i usuwanie ich usterek, toteż w wielu przypadkach koniecznością będzie korzystanie z usług mechanika i opłacenia ponownych badań. Niestety, ale posiadanie pojazdu samochodowego jest wymagające finansowo.

Koszty niezbędne do poniesienia.

Oczywiście poza wszystkimi badaniami technicznymi, pojazd trzeba będzie ubezpieczyć, co jest tym kosztowniejsze im krócej jesteśmy jego posiadaczami. W praktyce stosowane są zasady stosowania zniżek dla kierowców powyżej 25 roku życia, bowiem wykazano, iż młodsi kierowcy są o wiele częściej sprawcami wszelkiego rodzaju wypadków i kolizji. Dodatkowe zniżki w ubezpieczeniu możemy dostać za każdy rok bezkolizyjnej jazdy, toteż warto o tym wszystkim pamiętać. Niezwykle istotnym kosztem eksploatacji pojazdu jest oczywiście paliwo, które obecnie stoi na poziomie powyżej 5 złotych za litr. Tutaj jednak można ograniczyć koszty montując w samochodzie instalację LPG, gdzie litr gazu kosztuje niecałe 3 złote a więc możemy obniżyć ilość zużytego paliwo o blisko połowę. Oczywiście w przypadku kiedy nasz pojazd pali 6 litrów benzyny na 100 km, to gazy spali nam nieco więcej. Niemniej jednak w dalszym ciągu korzystanie w pojazdach z instalacji LPG jest jak najbardziej opłacalne i pozwala nam zaoszczędzić stosunkowo spore kwoty pieniędzy rocznie. Tak więc, z tą instalacją LPG to wcale nie jest taki zły pomysł, a wielu użytkowników z całą pewnością będzie w stanie potwierdzić, iż gra, jest jak najbardziej warto świeczki.