
Przemysłowa produkcja brykietu drzewnego.
24 maja, 2018Brykiet drzewny, to obok peletu drzewnego, na chwilę obecną jeden z lepszych i bardziej ekologicznych materiałów opałowych, jakie możemy zastosować do ogrzewania naszych domów i mieszkań w sezonie zimowym. Jest to materiał tym bardziej pożyteczny, iż wytwarzamy go z odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej, gdzie przecież każdego dnia powstają ogromne wręcz ilości trocin i wiórów, dla których dotychczas nie mieliśmy żadnego zagospodarowania. Obecnie odpady te, można skutecznie przerobić na bardzo dobry jakościowo i przede wszystkim w pełni ekologiczny materiał opałowy, co powinno zachęcić wielu właścicieli tartaków do stworzenia własnych linii technologicznych w tym zakresie.
Proces wytwarzania brykietu.
Przede wszystkim, w procesie produkcji brykietu drzewnego, najważniejsze będzie stworzenie odpowiednich warunków do prawidłowego przebiegu procesu technologicznego. Otóż, w tym przypadku, kwestią zdecydowanie najważniejszą będzie prawidłowe przygotowanie pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych, tak aby zagwarantowały nam jak najmniejsze poziomy wilgotności. Chodzi nam o to, aby zarówno sam materiał wsadowy był składowany w warunkach suchych, aby przed jego przetworzeniem, poziom jego wilgotności nie przekraczał 10%. Tak samo powinniśmy zadbać o warunki na produkcji, aby w toku procesu brykietowania nie dochodziło do zawilgocenia materiału wsadowego oraz gotowego już brykietu. Ostatecznie takie same warunki musimy stworzyć na magazynach gotowego brykietu, a tutaj jeszcze lepiej jeśli będziemy mieć suszarnię, która dodatkowo obniży jeszcze poziom wilgotności gotowego już brykietu. Pozwoli nam to osiągnąć odpowiednio niski poziom wilgotności gotowego brykietu drzewnego, co będzie przekładać się na jego lepsze parametry techniczne spalania i wartość kaloryczną. Ostatecznie musimy także zadbać o odpowiednie maszyny do brykietowania, które przerobią wióry i trociny z odpowiednie brykiety drzewne.
Spalanie brykietu.
Tutaj musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię tego, iż w przypadku brykietu drzewnego najważniejsze jest to, aby zagwarantować jak najmniejszy poziom jego wilgotności. Chodzi tutaj głównie o to, iż w przypadku brykietu wilgotnego, w pierwszej kolejności w procesie spalania, odparowywana będzie z niego wilgoć, co już pochłonie nam pewne zapasy energii, którą przecież wolelibyśmy wykorzystać do ogrzewania naszego domu. co gorsza, woda w postaci pary wodnej, odparowywana z mokrego i wilgotnego brykietu będzie przyczyną korodowania elementów metalowych naszych kotłów i kominków, a to jest bardzo niewskazane. Doprowadzenie do korodowania naszego kotła będzie niestety ograniczać poziom jego żywotności, a to jest jak najbardziej niewskazane, wobec czego musimy pamiętać, aby spalać jedynie suchy brykiet drzewny, który nie będzie powodować jakichkolwiek negatywnych skutków w tym zakresie.