Jak przygotować beton bezpośrednio na placu budowy?

Jak przygotować beton bezpośrednio na placu budowy?

6 czerwca, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Nie każdy wie, jak przygotować beton, bezpośrednio na placu budowy. Okazuje się jednak, iż jest to zadanie całkiem proste, aczkolwiek wymagające posiadania odpowiedniego wyposażenia. Rodzaj zastosowanego rozwiązania będzie ściśle uzależniony od tego, jakiej ilości betonu będziemy potrzebować. W przypadku najmniejszych ilości, wystarczającym rozwiązaniem może się okazać, wiadro i mieszalnik do wiertarki. Czasem jednak niezbędna będzie betoniarka, lub nawet łyżka do betonu montowana na ładowarce. Warto przyjrzeć się nieco bliżej poszczególnym rozwiązaniom, aby wiedzieć, w jakich okolicznościach, z którego z nich korzystać. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, jakie są korzyści stosowania poszczególnych rozwiązań.

Jak przygotować beton na placu budowy?

Przede wszystkim więc, musimy sobie ustalić, jakiej ilości betonu będziemy potrzebować. Jest to ściśle uzależnione od rodzaju przeprowadzanych prac budowlanych. W przypadku najprostszych robót budowlanych, wystarczającej może się okazać zaopatrzenie w ręczny mieszalnik do wiertarki. Dzięki temu będziemy w stanie szybko i sprawnie przygotować do 25 kg betonu w wiadrze. W przypadku zapotrzebowania na większe ilości betonu, koniecznością będzie posiadanie nieco innych narzędzi.

  • Betoniarka – jest narzędziem, które pozwala nam sprawnie przygotować całkiem spore ilości betonu. W przypadku prac typowo budowlanych, przy budowie domu, czy też przy pracach tynkarskich, będzie to rozwiązaniem bardzo korzystnym. Wadą jest to, iż betoniarka jest mało mobilna i musimy dysponować dodatkowym źródłem energii.
  • Mieszalnik do betonu – jest to urządzenie, montowane na ładowarce w miejsce standardowej łyżki, dzięki któremu możemy przygotować jednorazowo 250-1000 litrów betonu. Jest to ściśle uzależnione od wielkości łyżki. Najważniejsze jest tutaj to, iż łyżka do betonu jest zamontowana na ładowarce i zasilana jest z układu hydraulicznego ładowarki. Nie trzeba więc dysponować dodatkowym zasilaniem, jak również możliwe staje się przemieszczanie ładowarki w trakcie mieszania betonu. Dzięki temu też, możemy łatwo i sprawnie dystrybuować przygotowany beton nawet na bardzo rozległym placu budowy.

W każdym razie, kluczowe jest to, aby określić w każdym przypadku swoje potrzeby. Dzięki temu, ustalimy, jak przygotować beton, w jakiej konsystencji, oraz z jakiego rozwiązania w tym zakresie skorzystać. To z kolei zapewni optymalne warunki przygotowywania betonu bezpośrednio na placu budowy.

Czy warto korzystać z mieszalników do betonu?

Z całą pewnością, mieszalnik do betonu montowany na ładowarce jest narzędziem wyjątkowo optymalnym. Aczkolwiek, należy podkreślić, iż nie zawsze jego stosowanie będzie konieczne. Czasami po prostu nie potrzebujemy aż tak dużych ilości betonu, żeby angażować w to duży mieszalnik do betonu. Jeśli już określimy jak przygotować beton, to po prostu wybieramy urządzenie, które zapewnia możliwość przygotowania odpowiedniej ilości betonu w stosownie krótkim czasie i przy poniesieniu jak najniższych kosztów.

Podsumowanie

Trzeba tutaj więc podkreślić, iż przygotowanie betonu bezpośrednio na placu budowy będzie bardzo wymagające. Przede wszystkim zaś, trzeba umiejętnie dobrać rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli beton przygotowywać. Jednym słowem, wiedząc jak przygotować beton, możemy skutecznie wybrać rozwiązania, które zagwarantują nam optymalne warunki do pracy na budowie.