Wytwarzanie brykietu z trocin.

Wytwarzanie brykietu z trocin.

4 czerwca, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Wytwarzanie brykietu z trocin, oraz innych odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej, to bardzo dobre i korzystne rozwiązanie. Pozwala nam bowiem skutecznie i efektywnie zagospodarować wspomniane odpady, dla których wcześniej, nie mieliśmy żadnego sensownego zastosowania. Trzeba także podkreślić, iż spalanie brykietu z trocin, jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym, niż spalanie węgla. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę jedynie emisję dwutlenku węgla, to w tym przypadku, brykiet z trocin jest lepszy niż nawet gaz ziemny. Dlatego też, wytwarzanie brykietu z trocin, staje się obecnie coraz bardziej popularne. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej całemu procesowi, aby mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o jego przebiegu.

Czy wytwarzanie brykietu z trocin jest skomplikowane?

Proces ten, jest stosunkowo prosty i nie wymaga zastosowania, jakichkolwiek specjalistycznych technologii produkcyjnych. Kluczową rolę odgrywać będzie tutaj prawidłowe przygotowanie materiału wsadowego, oraz zadbanie o odpowiednio profesjonalne maszyny do wytwarzania brykietów drzewnych.

  • Przygotowanie materiału wsadowego – wszelkiego rodzaju zrębki, wióry i trociny, czyli odpad z produkcji tartacznej i stolarskiej, w pierwszej kolejności muszą zostać starannie wysuszone. Na obiektach powinniśmy więc dysponować suszarnią, która pozwoli obniżyć wilgoć materiału wsadowego do poziomu poniżej 10%.
  • Maszyny do produkcji brykietu – wytwarzanie brykietu z trocin, wymaga także inwestycji w profesjonalne maszyny brykietujące. Obecnie na rynku, zdecydowanie najlepszymi parametrami mogą się pochwalić brykieciarki Briklis, gwarantujące nam doskonałe wręcz warunki do wytwarzania brykietu z trocin.

W pozostałych kwestiach, w zasadzie nie musimy się niczym przejmować. Wystarczy dokonać ustawień na brykieciarce, a wytwarzanie brykietu z trocin będzie realizowane automatycznie.

Przygotowanie infrastruktury.

Widzimy tutaj także wyraźnie, iż wytwarzanie brykietu z trocin, wymagać będzie inwestycji w przygotowanie niezbędnej infrastruktury magazynowej oraz produkcyjnej. Pomieszczenia, w których składować będziemy materiał wsadowy, oraz wyrób gotowy, powinny gwarantować izolację od wilgoci, która stanowi tutaj największe zagrożenie dla jakości wytwarzanego brykietu. Jakiekolwiek zawilgocenie produkcji będzie prowadzić do obniżenia wartości energetycznej wytworzonego brykietu drzewnego.

Musimy tutaj bowiem pamiętać, iż spalanie mokrego, zbyt wilgotnego opału, obniża nam uzysk energetyczny. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszej kolejności, należy zmarnować energię, do osuszenia opału. Skutkiem tego, mniej energii będzie przekazanej w postaci ciepła do czynnika grzewczego w naszej instalacji.

Podsumowanie.

Musimy tutaj więc zwrócić uwagę na fakt, iż samo wytwarzanie brykietu z trocin nie jest niczym skomplikowanym. Niemniej jednak należy prawidłowo cały proces produkcji przygotować, aby zagwarantować sobie jak najlepsze warunki produkcyjne. Tak aby wytwarzany brykiet z trocin był jak najwyższej jakości i gwarantować dobry uzysk energetyczny.