Jak wykorzystać humus wykopów budowlanych?

Jak wykorzystać humus wykopów budowlanych?

14 czerwca, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Humus z wykopów budowlanych to bardzo dobry, doskonały wręcz materiał, nadający się do wykorzystania w zakresie wykańczania obejścia domu czy też przydomowego ogrodu. Jest to materiał tym lepszy, iż w trakcie wykopów pod fundamenty, humus pozyskujemy w zasadzie za darmo. Oczywiście sam humus z wykopów jeszcze idealnym materiałem nie jest, bowiem musi podlegać oczyszczeniu z kamieni, korzeni oraz innych zanieczyszczeń. W tym celu, w przypadku budowy domów jednorodzinnych, najczęściej wykorzystywane są przesiewacze do koparki. Dzięki temu bowiem rozwiązaniu, możliwe jest sprawne i szybkie oczyszczenie humusu z wszystkich zabrudzeń większego sortymentu.

Oczyszczanie humusu z wykopów budowlanych.

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć, z jakiej przyczyny w ogóle, humus z wykopów powinien zostać oczyszczony. Chodzi tutaj głównie o odseparowanie od humusu większych kamieni, korzeni czy też innych zanieczyszczeń. Poza tym, w trakcie składowania humusu na placu budowy przez dość długi okres, dochodzi do jego zbrylania się. Stosując dobry, nowoczesny przesiewacz na koparkę możemy także jednocześnie rozdrobnić zbrylone fragmenty humusu. Dzięki temu, będzie to bardzo dobry materiał, nadający się do wykorzystania przy wyrównywaniu terenu obejścia domu po zakończonej inwestycji. W większości nawet wypadków nie będzie zachodziła konieczność dokupywania dodatkowych ilości humusu. Z reguły bowiem, ilość zdartego humusu jest wystarczająca do prawidłowego wyrównania obejścia domu.

Dlaczego przesiewacz na koparkę jest najlepszym rozwiązaniem?

Można oczywiście zadać takie pytanie, bowiem mamy do dyspozycji także inne rozwiązania, aby humus z wykopów prawidłowo oczyścić z wszystkich zanieczyszczeń. Możliwe jest na przykład osiewanie humusu ręcznie. Niemniej jednak jest to bardzo czasochłonne i męczące. W zasadzie to jest to rozwiązanie polecane dla tych, którzy maja dużo czasu i nie muszą się spieszyć a dodatkowo nie zależy im na marnowaniu dużych ilości własnego czasu pracy. Można także wykorzystać przesiewacze bębnowe. To z kolei jest jednak rozwiązaniem optymalnym w przypadku bardzo dużych ilości humusu. Najczęściej jest to więc opcją wykorzystywaną w przypadku oczyszczania bardzo dużych ilości zdzieranych na przykład podczas budowy autostrad.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż humus z wykopów pod fundamenty domów jednorodzinnych, najlepiej jest oczyszczać z zastosowaniem przesiewaczy na koparkę.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż aby skutecznie oczyścić humus z wykopów pod fundamenty domu jednorodzinnego, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przesiewaczy na koparkę. Takie rozwiązanie gwarantuje nam wysoki poziom skuteczności przesiewania, jak również pozwala na oczyszczanie humusu z wykopów bezpośrednio w miejscu jego wykorzystania. Nie trzeba będzie więc potem jeszcze rozwozić po całym terenie obejścia domu i ogrodu. Jest to więc rozwiązaniem o wiele bardziej komfortowym.