Eksploatacja lamp UV do utwardzania.

Eksploatacja lamp UV do utwardzania.

17 grudnia, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Wykorzystanie lamp UV w wielu branżach, staje się regularnie coraz wyższe. Są one stosowane przede wszystkim do utwardzania różnorodnych środków chemicznych, co pozwala na przyspieszenie tego procesu. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju farby i lakiery, ale także kleje. Zdarza się także iż eksploatacja lamp UV sięga aż branży drukarskiej, gdzie wykorzystuje się je w celu uszlachetniania druku i wzmocnienia jego odporności. Generalnie, trzeba przyjąć założenie, iż lampy UV będą coraz bardziej powszechne w wielu branżach przemysłowych. Trzeba tutaj jednak pamiętać, iż tylko prawidłowa eksploatacja lamp UV, zagwarantuje odpowiednie efekty ich stosowania. Należy więc zwrócić na to zagadnienie szczególną uwagę.

Jak powinna wyglądać eksploatacja lamp UV?

Przede wszystkim, musimy podkreślić, iż prawidłowa eksploatacja lamp UV, ma na celu utrzymanie odpowiedniego przebiegu procesu utwardzania lakierów czy też spoin klejowych. Aby proces ten przebiegał poprawnie, musi być realizowany przy zastosowaniu odpowiednio sprawnych lamp UV. Jakiekolwiek uszkodzenia, nieprawidłowy poziom naświetlania czy inne niedociągnięcia jakościowe, będą natychmiast przekładać się na obniżenie jakości realizowanych procesów. Przykładem mogą być chociażby spoiny klejowe. Utwardzanie ich w piecach UV przy niesprawnych lampach prowadzi do sytuacji, iż część spoiny utwardza się szybciej a część wolniej. W związku z tym też, szybciej utwardzająca się część spoiny, wywiera naprężenia na wolniej utwardzającą się część i prowadzi do jej osłabienia zanim jeszcze ta zdąży się utwardzić.

Tak więc prawidłowa eksploatacja lamp UV, polega przede wszystkim na tym, aby każda z nich była stale monitorowana pod kątem jakości. Każda lampa będzie także kontrolowana pod kątem ilości przepracowanych godzin. Trzeba bowiem pamiętać, iż mają one swoją ściśle określoną żywotność. Po przepracowaniu odpowiedniej ilości godzin, powinna trafić na profesjonalny serwis lamp UV. Tam będzie sprawdzona, a ewentualne usterki usunięte.

Gdzie stosowane są lampy UV w przemyśle?

Oczywiście eksploatacja lamp UV w przemyśle jest obecnie stosunkowo szeroka. Trzeba tutaj podkreślić, iż stosuje się je przede wszystkim do utwardzania spoin klejowych. Niemniej jednak, wykorzystywane będą także w przypadku utwardzania powłok lakierniczych, czy też przy utrwalaniu i uszlachetnianiu druku. Dzięki ich zastosowaniu, proces utwardzania będzie znacznie przyspieszony, co oczywiście wygeneruje odpowiedni poziom oszczędności. Bardzo ważną kwestią jest także to, iż w zasadzie, przyspieszenie utwardzania poprzez zastosowanie lamp UV, nie wpływa negatywnie na jakość realizowanych prac. Jest wręcz przeciwnie. W związku z tym, iż zarówno powierzchnie lakiernicze, jak i kleje utwardzane są o wiele szybciej, nie ma możliwości, aby doszło do ich zanieczyszczenia. Zanim do tego dojdzie, powierzchnia spoiny już jest twarda, więc jakiekolwiek zanieczyszczenia nie maja możliwości wniknąć w jej strukturę. Jest to więc technologia bardzo korzystna, z której warto korzystać wszędzie tam, gdzie to tylko jest możliwe.