Dobór ubezpieczenia OC dla rolnika.

Dobór ubezpieczenia OC dla rolnika.

20 grudnia, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Rolnicy spełniający kryteria wyszczególnione w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych, obowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC gospodarstwa, oraz ubezpieczenia zabudowań. Właściwy dobór ubezpieczenia OC dla rolnika, będzie tutaj szalenie istotny. Chodzi o to, iż w ramach obowiązku wykupienia OC, nikt nie narzuca jego zakresu. A trzeba pamiętać, iż każde gospodarstwo będzie pod wieloma względami różnić się od innych. Dlatego też i zakres ochrony OC powinien być dostosowany do profilu działalności i związanych z tym zagrożeń.

Czy dobór ubezpieczenia OC dla rolnika jest bardzo kłopotliwy?

W zasadzie to sprawa jest stosunkowo prosta. W wielu przypadkach, sprawdzi się najtańsze ubezpieczenie OC rolnika niemniej jednak zawsze trzeba dokładnie przeanalizować potrzeby danego gospodarstwa. Dzięki takiemu podejściu, rolnik ma możliwość prawidłowego zabezpieczenia swojego gospodarstwa w stosunku do najistotniejszych zagrożeń. Można tego typu analizę przeprowadzić oczywiście samodzielnie. Można jednak skorzystać z usług doradcy ubezpieczeniowego. Ostatecznie można znaleźć w Internecie porównywarka ubezpieczeń, które pozwolą nam skutecznie sprawdzić oferty od poszczególnych ubezpieczalni. Trzeba będzie jedynie samodzielnie określić wymagania w stosunku do polisy.

Jeśli wszystkie kroki przeprowadzimy prawidłowo, to ostateczny dobór ubezpieczenia OC dla rolnika, nie będzie żadną trudnością. Po prostu dobierzemy ofertę tej ubezpieczalni, która zapewni największy zakres ochrony za najmniejsze pieniądze. Choć tutaj też nie warto zawsze szukać na siłę oszczędności. Koszty wykupienia OC są stosunkowo niskie w skali roku, toteż pozorne oszczędności mogą nas w przyszłości kosztować problemy z uzyskaniem świadczeń. Jednym słowem, oszczędności na ubezpieczeniu OC nie zawsze są tak bardzo korzystne, jakby się to mogło pozornie wydawać.

Pozostałe formy ubezpieczeń obowiązkowych.

Z jednej strony mamy więc obowiązkowe OC dla rolników, z drugiej zaś dochodzi do tego obowiązkowe ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. Jest to bardzo ważna forma ubezpieczenia, gwarantujące możliwość uzyskania odszkodowania za straty poniesione w wyniku działań sił naturalnych. Chodzi tutaj więc o sytuacje takie jak chociażby powódź, pożar, gradobicie. Ciekawostką jest fakt, iż odszkodowanie będzie także należne, kiedy na zabudowania gospodarcze upadnie statek powietrzny.

Podsumowanie

Właściwy dobór ubezpieczenia OC dla rolnika jest więc bardzo ważny. Tak samo jak prawidłowy wybór ubezpieczenia zabudowań gospodarskich. Dzięki tym dwóm pakietom ubezpieczenia, gospodarstwo będzie mogło działać nawet w przypadku różnych zdarzeń losowych, które normalnie doprowadzić by mogły co najmniej do poważnych strat, a nawet bankructwa. Warto więc starannie wybrać obydwie polisy ubezpieczeniowe, aby czuć się w pełni bezpiecznie każdego dnia prowadzenia gospodarstwa rolnego.