Efektywna uprawa Rhododendronów w ogrodzie.

Efektywna uprawa Rhododendronów w ogrodzie.

24 października, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Rhododendrony to bardzo duża rodzina roślin wrzosowatych. Bardziej znana w naszym kraju pod nazwą Azalia, lub Różanecznik. Jest to oczywiście błędna nazwa, bowiem Rhododendron to nazwa całej rodziny, zaś Azalia i Różanecznik to dwie osobne rośliny, będące członkami rodziny. Niemniej jednak, rośliny te zyskują spora popularność, co wynika przede wszystkim z braku wygórowanych wymagań uprawnych. Dzięki temu, efektywna uprawa Rhododendronów w ogrodzie nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Trzeba tutaj jedynie zadbać o właściwy wybór odmian do ogrodu, oraz przygotować niezbędną glebę i stanowiska nasadzenia. Poza tym trzema kwestiami, w zasadzie nie trzeba będzie się martwić o nic innego.

Czy efektywna uprawa Rhododendronów jest kosztowna?

To jest z całą pewnością pierwsze i najważniejsze pytanie. Nikt z nas w końcu nie ma zamiaru pakować zbyt dużych pieniędzy w ogród. Owszem, jakieś pieniądze trzeba będzie wyłożyć, chociażby na sadzonki i glebę oraz doniczki, niemniej jednak nikt nie chciałby pakować w ogród tysięcy złotych. Okazuje się jednak, iż efektywna uprawa Rhododendronów jest jak najbardziej przystępna cenowo. Same sadzonki będą tutaj najdroższe. Gleba przystosowana do wymagań tego gatunku roślin jest tania. Poza tym zaś nie musimy inwestować dosłownie w nic. Ewentualnie jedynie, możemy sobie zakupić dedykowany do Rhododendronów nawóz, aby co roku zasilić dodatkowo ziemię pod samymi roślinami.

Wymagania uprawy Rhododendronów.

Oczywiście, tak samo jak w przypadku każdej innej rośliny, także Rhododendrony mają swoje wymagania. Jeśli wszystkie je spełnimy w jak najlepszym zakresie, to z całą pewnością będzie to w ostateczności efektywna uprawa Rhododendronów. Do najważniejszych kwestii należy tutaj więc zaliczyć:

  • Wybór właściwych odmian – zarówno Azalie jak i Różaneczniki występują w ogromnej ilości odmian. Z tego niestety spora ich część nie będzie wystarczająco odporna na niskie temperatury, toteż w naszej strefie klimatycznej nie będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Można je będzie jedynie uprawiać w doniczkach. To bowiem, pozwoli nam trzymać roślinę w ogrodzie w trakcie dobrych warunków pogodowych, zaś na zimę uchronić przed mrozem przenosząc na przykład do garażu.
  • Stanowisko nasadzenia – to także bardzo istotna kwestia. Powinno być dość dobrze osłonięte i zacienione. Takie bowiem warunki sprzyjają rozwojowi Rhododendronów. Można nawet powiedzieć że wszystkie rhododendrony – Azalie i Różaneczniki uwielbiają sąsiedztwo większych roślin ogrodowych.
  • Gleba do uprawy – to ostatni aspekt, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Powinna charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem pH. Odpowiednią mieszankę można przygotować samodzielnie, jak również kupić gotowe, prosto ze sklepu ogrodniczego.

Podsumowanie

Jeśli więc te trzy aspekty będą załatwione prawidłowo to nasza efektywna uprawa Rhododendronów będzie rzeczywiście efektywna. Poza tym nie musimy się w ogóle roślinami przejmować. Będą bardzo dobrze wzrastać i zapewniać nam wspaniałe wrażenia z przebywania w ogrodzie. To właśnie dlatego warto skorzystać z możliwości wdrożenia roślin z rodziny Rhododendron w naszych ogrodach.