Zabiegi kosmetyczne a ich wartość dla zdrowia.

Zabiegi kosmetyczne a ich wartość dla zdrowia.

16 października, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Praktycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi kosmetyczne są korzystne nie tylko dla naszego wyglądu zewnętrznego ale także dla naszego zdrowia. Przede wszystkim dotyczy to zdrowia naszej skóry. Niektóre zabiegi będą wpływać korzystnie na proces metabolizmu, inne na odnowę komórkową w obrębie skóry czy też tkanek podskórnych. Generalnie rzecz biorąc, dobre gabinety kosmetyczne oferują w tym zakresie bardzo szeroki wachlarz usług. Warto jednakże zwrócić uwagę na fakt, jak wybrać dany gabinet kosmetyczny, aby w trakcie zabiegów nie doszło do żadnych nieprzyjemnych wydarzeń. Takie rzeczy niestety jeszcze się zdarzają, bowiem w naszym kraju nie mamy zbyt wielu regulacji prawnych związanych z zawodem kosmetyczki.

Podstawowe zagadnienie dotyczące gabinetów kosmetycznych.

Przede wszystkim, jeśli chcemy cieszyć się z jakości świadczonych w gabinecie usług, to należy go starannie wybrać. Na rynku znaleźć bez trudu można stosunkowo sporo gabinetów kosmetycznych. Nie wszędzie jednak będziemy mogli liczyć na tak samo wysoki poziom świadczenia tego typu usług. Wynika to głównie z różnic w doświadczeniu i zdobytej wiedzy danej kosmetyczki, ale także z różnić w ilości oraz jakości posiadanego sprzętu. W tym zaś zakresie koniecznie wchodząc do gabinetu musimy zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych kwestii. Jest nią odpowiednie dezynfekcja i sterylizacja.

Gabinet powinien posiadać na stanie odpowiednie środki do dezynfekcji wszystkich narzędzi oraz powierzchni. Osobne środki powinny być stosowane przy odkażaniu pola zabiegowego. To pozwoli nam na zachowanie poczucia bezpieczeństwa iż podczas zabiegu nie dojdzie do żadnego zakażenia. A jest to wbrew pozorom całkiem proste. Wystarczy że poprzedni klient posiadał jakieś choroby, które zataił, a narzędzia nie zostały dobrze wysterylizowane i powierzchnie odpowiednio zdezynfekowane. Od razu po takim zabiegu możemy się zakazić jakimiś przewlekłymi chorobami.

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym.

Jeśli chodzi o sterylizację, to każdy, szanujący się gabinet kosmetyczny w Bielsku powinien posiadać na swoim wyposażeniu urządzenie takie jak autoklaw. Jest to specjalne urządzenie, pozwalające na sterylizację narzędzi kosmetycznych. Jest on tutaj tak samo niezbędny jak w gabinetach stomatologicznych i wielu innych.

Poza tym, musimy zwrócić uwagę na samo zachowanie personelu wykonującego zabiegi. Dobry gabinet kosmetyczny jest wyposażony w jednorazowe rękawiczki czy też waciki które natychmiast po wykorzystaniu są wyrzucane. Niedopuszczalne jest stosowanie jednorazowych rękawiczek więcej razy, a trzeba stwierdzić, iż takie sytuacje także maja miejsce. Najpewniej z wątpliwej oszczędności. To jednak jest tylko brak szacunku dla klienta, który powinien w gabinecie kosmetycznym czuć się w stu procentach bezpiecznie.

Podsumowanie

Jednym słowem, zanim w ogóle skorzystamy z usług danego gabinetu kosmetycznego, musimy sprawdzić, czy przestrzega się w nim podstawowych zasad BHP. Musimy utwierdzić się w przekonaniu iż w danym gabinecie jesteśmy bezpieczni i nie grozi nam kontakt z żadnymi wirusami i zarazkami. W przeciwnym razie nie powinniśmy z takich usług korzystać.