Choroba wrzodowa i metody jej leczenia.
28 października, 2020Choroba wrzodowa żołądka jest bardzo poważna, wobec czego też, należy do niej podejść z należytą powagą. Jej przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori (odpowiada za 75-90% wrzodów dwunastnicy oraz 70% wrzodów żołądka). Problematyczne jest tutaj to, iż praktycznie 80% populacji jest zakażona tą bakterią. Choć oczywiście nie oznacza to, iż wszyscy oni będą mieć problemy z chorobą wrzodową. Generalnie jednak, ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest wysokie praktycznie u każdego z nas. Warto więc zawczasu dowiedzieć się o samej chorobie nieco więcej. O jej przebiegu, leczeniu i ewentualnych powikłaniach, oraz oczywiście objawach, które pozwolą nam wychwycić moment jej pojawienia się.
Czym jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy?
Jest to cykliczne pojawiania się trawiennych wrzodów w dwunastnicy lub żołądku. Wrzody stanowią tutaj swego rodzaju ubytek w błonie śluzowej. Towarzyszy mu najczęściej stan zapalny oraz martwica. Sama choroba wynika najczęściej z zaburzeń równowagi między czynnikami trawiennymi (kwas solny i pepsyna), oraz czynnikami ochronnymi (pokryta śluzem błona śluzowa żołądka). W przypadku niedostatecznego pokrycia wnętrza żołądka lub dwunastnicy błoną śluzową, czynniki trawienne przedostają się do tkanki i dochodzi do jej trawienia. Pojawia się owrzodzenie, które niestety jest bolesne i bardzo dokuczliwe.
W przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori, produkuje ona toksyny, które prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W wyniku tego, zwiększa się wydzielanie hormonu gastryny, a to z kolei wywołuje zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku. To oczywiście prowadzi do powstawania wrzodów w miejscu uszkodzeń błony śluzowej.
Objawy i leczenie wrzodów żołądka
Choroba wrzodowa objawia się najczęściej dolegliwościami bólowymi. Choć trzeba przyznać, iż w wielu przypadkach po prostu nie ma jakichkolwiek objawów, i nawet nie wiemy o tym, że mamy chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Wspomniany ból ma najczęściej piekący charakter. Do tego dochodzą silne bóle w nadbrzuszu, pojawiające się najczęściej na czczo. Ból ten ustępuje dopiero po przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Niestety ich przyjmowanie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę, bowiem zobojętnianie kwasu solnego w żołądku będzie prowadzić do nieprawidłowego trawienia.
Niemniej jednak choroba wrzodowa powinna być leczona, bowiem może ona być przyczyną niebezpiecznych powikłań. W pierwszej kolejności należy więc udać się do lekarza POZ w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Zawsze może się bowiem okazać, iż przyczyny bólu są inne niż wrzody żołądka. Lekarz z całą pewnością rozpocznie proces leczenia natychmiast po stwierdzeniu występowania choroby wrzodowej.
Dodatkowo, całkiem dobrym poziomem skuteczności charakteryzuje się także ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego. Trzeba jednakże pamiętać, iż w tym przypadku decydujący głos w kwestii leczenia zawsze będzie mieć lekarz. Nie możemy tutaj podejmować jakichkolwiek działań bez jego wiedzy i pełnej aprobaty. Ryzykujemy bowiem w takim razie poważniejsze powikłania choroby wrzodowej.