Czym są Softstarty?

Czym są Softstarty?

26 lutego, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Softstart to urządzenie elektroniczne, które stosowane jest w z celu ograniczania prądu rozruchowego silnika w momencie włączania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Pozwala na start silnika bez pojawiania się przeciążenia. Podczas doboru odpowiedniego urządzenia tego typu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak prąd znamionowy, zakresy mocy znamionowej, moment i czas rozruchu, a także przeciążalność oraz ilość obrotów na minutę. Uwzględnienie tych czynników pozwoli na dobór Softstart’u, który z powodzeniem będzie spełniał swoje zadanie.

Softstarty – zasada działania

W chwili pojawienia się udaru prądowego następuje nagły wzrost prądu, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia między innymi instalacji elektrycznej i urządzeń, które są zasilane w tym obwodzie. W celu uniknięcia takiego zjawiska wykorzystuje się Softstart’y, które zbudowane są z dwóch połączonych przeciwsobnie tyrystorów na każdej fazie. Taki układ tyrystorowy sterowany jest przez mikroprocesor. Podczas rozruchu tyrystory ustawione są tak, aby miały możliwość przepuszczania ostatniego fragmentu każdego półokresu napięcia zasilającego – kąt wysterowania. Następnie kąt ten jest zmniejszany w każdym półokresie poprzez uprzednie załączanie sygnału startowego tyrystorów, aż do uzyskania pełnego napięcia zasilania. Takie stopniowe zwiększanie napięcia zasilania umożliwia miękki start silnika. Pełne napięcie uzyskiwane jest po pewnym czasie. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści.

Zalety stosowania Softstart’ów – co daje ich zastosowanie?

Przy bezpośrednim rozruchu układów elektrycznych dużej mocy może zachodzić wiele niepożądanych zjawisk, takich jak uszkodzenie instalacji elektrycznej czy urządzeń elektrycznych zasilanych z tego obwodu. Zastosowanie Sofstart’u pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia tego typu zjawisk. Urządzenie to zapewnia łagodny rozruch bez nagłego skoku prądowego, co pozwala uniknąć występowania niekorzystnych zjawisk. Softstart’y stanowią rozwiązanie, które zapewnia bezpieczną oraz ekonomiczną pracę danego układu. Dzięki ich zastosowaniu instalacje elektryczne i układy mechaniczne charakteryzują się wysoką trwałością, ponieważ nie ulegają zniszczeniu w skutek nagłego skoku prądowego. Tego typu urządzenia stanowią niezawodne, bezpieczne oraz tanie rozwiązanie, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są do wielu zastosowań przemysłowych. Sofstart’y najczęściej używane są w silnikach elektrycznych, prostownikach, zasilaczach, lampach halogenowych oraz innych urządzeniach pobierających duże ilości prądu elektrycznego podczas ich włączania.

Sofstart – gdzie kupić urządzenie wysokiej jakości?

Na rynku występuje wiele różnego rodzaju Softstart’ów o różnorodnych konstrukcjach i funkcjach. Jednak podczas wyboru odpowiedniego urządzenia warto zdecydować się na rozwiązania, które charakteryzują się wysoką jakością. Takie produkty oferuje firma COMEL. Można je znaleźć na stronie https://abc-automatyka.pl/pl/c/Softstarty/448. Marka ta zapewnia Softstart’y wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły z najwyższej klasy materiałów. Charakteryzują się one wysoką wydajnością oraz wytrzymałością. Mogą być wykorzystywane do wielu różnorodnych zastosowań.