Prace wyburzeniowe z zastosowaniem koparki.

Prace wyburzeniowe z zastosowaniem koparki.

4 marca, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Prace wyburzeniowe w budownictwie, mogą być realizowane na wiele różnorodnych sposobów. Jednym z bardziej popularnych i przede wszystkim efektywnych rozwiązań w tym zakresie, jest wykorzystanie koparki, bądź minikoparki, uzbrojonej w specjalny młot wyburzeniowy. Jest to urządzenie napędzane z układu hydraulicznego koparki, oferujące potężną siłę uderzenia. Wielokrotnie wyższą, niż klasycznie stosowane, ręczne młoty pneumatyczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego młota do koparki, prace wyburzeniowe w budownictwie mogą być realizowane o wiele sprawniej i wydajniej, niż miało to miejsce do tej pory.

Jakie prace wyburzeniowe można zrealizować stosując młot do koparki?

To oczywiście będzie uzależnione od samej koparki oraz młota, w jaki będzie ona uzbrojona. Musimy tutaj bowiem podkreślić, iż młot do minikoparki będzie charakteryzować się mniejszą energią uderzenia niż młot przeznaczony do dużej koparki. Przykładowo, jeden z najmniejszych młotów do minikoparek, młot Arrowhead R40, dysponuje energią uderzenia na poziomie 260J, co jest energią 26-krotnie większą niż najlepszy i najmocniejszy młot pneumatyczny do użytku ręcznego. Tego typu młoty do minikoparek, sprawdzają się doskonale do wszelkich zastosowań w trakcie realizacji mniejszych prac budowlanych. Jest to idealne narzędzie, do usuwania przeszkód gruntowych podczas wykopów budowlanych. Można go także wyposażyć w odpowiednią nakładkę umożliwiającą wbijanie pali, co dodatkowo poszerza funkcjonalność młota.

Z drugiej zaś strony, największy młot hydrauliczny do koparki gąsienicowej, będzie dysponować energią uderzenia dochodzącą aż do 5420J, co jest już naprawdę potężnym uderzeniem. Tego typu, duże młoty hydrauliczne, sprawiają, iż poważne prace wyburzeniowe będą realizowane wyjątkowo sprawnie i wydajnie. W zasadzie, to ciężko będzie znaleźć jakąkolwiek konstrukcję betonową, czy też nawet żelbetonową, która byłaby w stanie oprzeć się uderzeniu o tak wielkiej energii.

Dobór młota do konkretnego modelu koparki.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj także właściwy wybór młota, a przede wszystkim jego dopasowanie do maszyny, na której będzie wykorzystywany. Chodzi tutaj głównie o kwestię wytrzymałości samej koparki. Każda z nich ma ograniczone możliwości nośności swojego ramienia, toteż nie należy montować zbyt dużych młotów na zbyt małych koparkach. Doprowadziłoby to do zbyt szybkiego zużycia się ramienia maszyny. Nawet jeśli młot będzie bardzo dobrze ograniczać wibracje w trakcie pracy.

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zakup młota bezpośrednio od producenta, lub jego bezpośredniego przedstawiciela. Pozwoli to bowiem na precyzyjny dobór narzędzia do konkretnego modelu maszyny, co zapewni bezpieczeństwo zarówno samej koparce, jak i kupionemu narzędziu.

Podsumowanie

Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż stosując młoty do koparek, prace wyburzeniowe będą realizowane o wiele sprawniej i wydajniej. Jest to więc konkretna i bardzo pożyteczna inwestycja dla wielu firm budowlanych. Szczególnie zaś tych, które w swoich codziennych realizacjach, często spotykają się z koniecznością przeprowadzenia wyburzeń, bądź też usuwania przeszkód gruntowych.