Zastosowanie czasowych wyłączników światła

Zastosowanie czasowych wyłączników światła

17 stycznia, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Wszyscy bardzo dobrze wiemy czym są czasowe wyłączniki światła, choć na pierwszy rzut oka nie wiadomo o co chodzi. Każdy z nas jednak zapewne zetknął się już w tym rozwiązaniem, które na co dzień jest stosowane na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych. Nie ma się co dziwić, gdyż oświetlenie klatki schodowej to stosunkowo spory koszt, który trzeba równomiernie rozłożyć pomiędzy lokatorów, zaś wyłączniki czasowe, pozwalają unikać niepotrzebnych strat energii elektrycznej. Niemniej jednak tego typu rozwiązania mogą być zastosowane także w naszych domach jednorodzinnych, przynosząc nam oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie 2-5% w skali roku.

Poziom oszczędności

Dla wielu z całą pewnością oszczędność płynąca z tego rozwiązania będzie zbyt niska. Jednakże wystarczy sobie przekalkulować, iż 5% z 2400 (średnie zużycie energii w domu jednorodzinnym, dla czteroosobowej rodziny), wyniesie nas 120 PLN. Teraz wystarczy jeszcze poszukać kilku innych dodatkowych sposobów na oszczędność energii elektrycznej, aby ostatecznie okazało się, iż jesteśmy w stanie zaoszczędzić w skali raku nawet do 500 PLN na elektryczności, a to już całkiem spore pieniądze, które można przeznaczyć na inne wydatki domowe.

Przykładowe zastosowania czasowych wyłączników światła.

Warto tutaj więc od razu przemyśleć kilka kwestii i zastanowić się nad tym, w których miejscach taki wyłącznik mógłby znaleźć swoje zastosowanie w naszym domu jednorodzinnym. Jednym z przykładowych i to bardzo rozsądnych zastosowań jest na przykład oświetlenie przed domem. Czasami po prostu wychodzimy z domu późnym wieczorem i chcielibyśmy sobie oświetlić drogę dla własnej wygody. Jeśli włączymy światło i wyjdziemy, to zachodzi konieczność, aby ktoś je za nami wyłączył. Niemniej jednak w przypadku braku kogokolwiek kto mógłby to zrobić, albo zrezygnujemy z wygody i komfortu i pójdziemy po ciemku, albo zostawimy światło załączone aż do naszego powrotu. W tym szczególnym przypadku czasowy wyłącznik światła pozwoli nam uniknąć tych problemów. Po prostu ustawiamy go na czas od 30 sekund do 4 minut, włączamy światło zewnętrzne i wychodzimy z domu. Po upływie zadanego czasu światło zgaśnie samoczynnie. Zresztą w przypadku oświetlenia zewnętrznego bardzo łatwo także o to, abyśmy zwyczajnie zapomnieli zgasić za sobą światło, które może w ten sposób świecić się przez kilka ładnych godzin. Tutaj bardzo dobrze jest też zainwestować w czujnik który odłączy oświetlenie w ciągu dnia. Zapewni on nam, że nie załączymy przypadkowo oświetlenia zewnętrznego w ciągu dnia, które następnie będzie świecić cały dzień, aż do wieczora, kiedy to będzie wyraźnie widać, że się świeci.

Podsumowując, trzeba tutaj powiedzieć, iż czasowe wyłączniki światła stanowią całkiem dobre rozwiązania, które znaleźć mogą swoje zastosowanie także w domach jednorodzinnych, generując dodatkowe oszczędności roczne, które wykorzystamy na inne cele.