Wzmacniania struktury gruntu w budownictwie drogowym

Wzmacniania struktury gruntu w budownictwie drogowym

15 stycznia, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Budowa nowych dróg i autostrad, obecnie realizowana jest przy zastosowaniu wyjątkowo nowoczesnych technologii, dzięki którym będą one o wiele bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia w toku eksploatacji. Przede wszystkim wynika to z zastosowania nowoczesnych materiałów geosyntetycznych, które będą w tym przypadku stosowane głównie do stabilizacji gruntu czy też zbrojenia warstw podbudowy. Aczkolwiek trzeba tutaj pamiętać, iż materiały geosyntetyczne będą występować w wielu różnorodnych formach o zróżnicowanym zastosowaniu i specyficznych zaletach. Warto więc poszerzyć nieco swoją wiedzę na ich temat, aby mieć możliwość skutecznego ich dobierania w zależności od konkretnych potrzeb w toku projektowania infrastruktury nowo budowanych dróg i autostrad i nie tylko.

Geosiatki do zbrojenia podbudowy.

Zdecydowanie największymi charakteryzuje się tutaj rozwiązanie wykorzystujące geosiatki miragrid do zbrojenia warstw podbudowy. Wiadomo, iż w toku eksploatacji drogi wywierane na nawierzchnię bitumiczną naciski, będą przekładać się także na podbudowę. Od jej trwałości zaś i stabilności zależeć będzie ogólna trwałość nawierzchni. W przypadku jakichkolwiek problemów z podbudową, na przykład w przypadku jej rozwarstwiania się, czy też osiadania w miękkim gruncie, będziemy mieć do czynienia z pojawiającymi się na powierzchni drogi pęknięciami i wgłębieniami. Przy odpowiednim wykorzystaniu geosiatki do zabezpieczenia podbudowy przed ruchami, tego typu sytuacje z całą pewnością nie będą mieć miejsca. Jeśli już dojdzie do jakiegokolwiek osiadania, to będzie to dotyczyć o wiele większej powierzchni, a przez to po prostu cała nawierzchnia na pewnym odcinku delikatnie usiądzie, bez żadnych pęknięć i drastycznych wgłębień. Będzie to więc znacznie podnosić trwałość nowo budowanych dróg i autostrad, a co za tym idzie, warto wykorzystać tego typu rozwiązania, gdyż przy pewnych, niewygórowanych kosztach początkowych, prowadzić będzie do wyraźnych oszczędności eksploatacyjnych.

Dobre jakościowo geosyntetyki.

Aby jednak mogły swoją rolę spełniać prawidłowo, geosyntetyki powinny charakteryzować się wysokim poziomem jakości wykonania. Tutaj niestety nie wszystkie pojawiające się na rynku produkty będą spełniać nasze oczekiwania, toteż warto jednak wyszukać odpowiednio profesjonalnych dostawców, gwarantujących nam geosyntetyki najwyższej jakości. Obecnie dużą popularnością, przez wzgląd na wysoki poziom jakości cieszą się geosyntetyki od firmy Fram Geo, czyli wieloletniego już dostawcę tego typu rozwiązań na naszym rynku. Przez wszystkie te lata, firma z całą pewnością nabrała solidnego doświadczenia, które pozwala skutecznie dobierać poszczególne rozwiązania technologiczne, dopasowane do potrzeb swoich klientów, a co za tym idzie, możemy w tym przypadku być dość spokojni o jakość dostarczonych geosyntetyków. Jednym słowem warto tutaj zaufać doświadczeniu firmy Fram Geo, gdyż pozwoli nam to zaopatrzyć się w rzeczywiście dobrej jakości materiały geosyntetyczne, dzięki czemu nowo budowane drogi i autostrady będą o wiele bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia eksploatacyjne.