Ogród pełen azalii i Różaneczników
12 stycznia, 2018Będąc właścicielami przydomowego ogrodu, warto zainteresować się tym, aby wprowadzić do niego jak najwięcej wieloletnich krzewów ozdobnych, szczególnie zaś takich jak Azalie i Różaneczniki, bowiem są to rośliny o stosunkowo niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Co prawda trzeba będzie postarać się przy wybieraniu odmian, doborze stanowiska oraz przygotowaniu go do uprawy, niemniej jednak w stosunku do innych roślin, wszystkie Rhododendrony będą naprawdę niezbyt wymagające. Co więcej, są to rośliny o wyjątkowo wysokim poziomie estetyki, wobec czego też, będą z całą pewnością podnosić estetykę wystroju naszego ogrodu, a to przecież dla każdego z nas powinno być kwestią zdecydowanie najważniejszą.
Wybieramy stanowisko i odmiany Rhododendronów.
Przede wszystkim, zacząć trzeba będzie od tego, aby dobrać odpowiednie odmiany krzewów do uprawy ogrodowej. Musimy pamiętać iż niestety nie wszystkie Rhododendrony będą dobrze czuć się w naszym klimacie, a szczególnie w okresie zimy, kiedy temperatura może spadać nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. W takich sytuacjach, niestety tylko niektóre odmiany przetrwają, i to na nich powinniśmy się skupić w tym zakresie. Skoro wybierzemy odpowiednie odmiany, które z cała pewnością każdy dostawca Azalii będzie w stanie nam wskazać, kolejnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniego stanowiska do uprawy, co będzie rzutować na całą przyszłość zarówno Azalii jak i Różaneczników. To bardzo ważna kwestia, bowiem rośliny te uwielbiają miejsca zacienione, gdzie mogą mieć dostęp do wilgoci i niezbyt intensywnego nasłonecznienia. Bardzo dobrze jest wybrać stanowisko w sąsiedztwie większych drzew, aczkolwiek trzeba będzie zwrócić uwagę na ich system korzeniowy, który nie powinien być płytki tak jak u Rhododendronów, bowiem w takim przypadku, większy towarzysz, zabierze naszym krzewom wszystkie wartościowe składniki odżywcze i też nie będzie zbyt dobrze.
Przygotowanie gleby i pielęgnacja.
Jeśli wybierzemy odpowiednie odmiany Różaneczników i Azalii, a do tego znajdziemy solidne, odpowiednie stanowisko uprawy, warto zainteresować się jeszcze prawidłowym przygotowaniem gleby, gdyż rośliny te wymagają gleby o kwaśnym odczynie pH. Najlepiej jeśli będzie on się mieścić w przedziale od 5 do 6,5, a w celu osiągnięcia takiego stanu rzeczy, warto przygotować mieszankę następujących składników w równych proporcjach:
- torf (nie odkwaszany)
- gleba ogrodnicza (kompost)
- kora sosnowa (w celu poprawy przepuszczalności podłoża)
Tak przygotowana gleba będzie z całą pewnością jednym z lepszych rozwiązań dla uprawy Różaneczników i Azalii.
Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z pielęgnacją, to z całą pewnością nie trzeba będzie tutaj poświęcać zanadto czasu na tego typu prace. Wystarczy pamiętać o regularnym nawadnianiu, szczególnie w okresie letnich upałów oraz o tym, aby na jesień, przygotować odpowiednio rośliny do przezimowania. W tym celu trzeba będzie je obficie nawodnić oraz zabezpieczyć korzeń przed mrozem, poprzez okrycie go liśćmi lub też słomą. W zasadzie tego typu zabiegi powinny w zupełności wystarczyć, aby nasze rośliny bez trudu przetrwały zimę.