Wymagający wysokogórski trekking trasą Haute Route

Wymagający wysokogórski trekking trasą Haute Route

21 grudnia, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

każdy z pasjonatów trekkingu wysokogórskiego z całą pewnością wie, z jak wielkim wyzwaniem wiąże się pokonanie trasy na Haute Route. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających trekkingów wysokogórskich, toteż jego pokonanie wiąże się z koniecznością solidnego przygotowania do wyprawy. Nie da się ukryć, iż w tym przypadku niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie zarówno pod katem fizycznym i kondycyjnym, jak również mentalnym. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze konkretne wyposażenie alpinistyczne, bez którego raczej nie uda się w ogóle przystąpić do marszu. Zobaczmy zatem, jak przygotować się do wyprawy na trasę Haute Route, aby bezpiecznie i w miarę komfortowo dotrwać do końca wyprawy.

Solidne przygotowanie do pokonania Haute Route.

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, bez solidnego przygotowania w zakresie fizycznym i kondycyjnym, raczej nie ma co nawet myśleć o wyprawie na trekking Haute Route. Jest to bowiem jedna z najbardziej wymagających tras, wiodąca na wysokości powyżej 3500 metrów, niejednokrotnie lodowcami, które to odcinki trzeba pokonywać w rakach z czekanem w dłoni. Cały czas będziemy także połączeni liną z pozostałymi uczestnikami wyprawy, celem wzajemnej asekuracji. Wymaga to od nas pewnego doświadczenia w tym zakresie, toteż warto jakiś czas przed wyjazdem rozpocząć swoje przygotowania na mniej wymagających trasach, jednak takich, aby trzeba było korzystać z uprzęży, czekana i raków. Dzięki temu, przy nieco mniejszym wysiłku, nabierzemy podstawowego doświadczenia w tym zakresie, a to zaowocuje tym, iż na samym już końcu nie będziemy mieć trudności w prawidłowym wykorzystywaniu sprzętu alpinistycznego, czy też odpowiednim, umiejętnym zachowaniu się na wyprawie. Tym bardziej, że mała, zwykle pięcioosobowa grupa, będzie tutaj wymagać wzajemnej współpracy na każdym niemalże kroku.

Sprzęt niezbędny na szlaku Haute Route.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na fakt, iż na trasie haute Route, będziemy musieli posiadać odpowiednio przygotowany ekwipunek. Będzie on gwarancją naszego dobrego samopoczucia, komfortu, oraz przede wszystkim bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Do najważniejszego wyposażenia należy zaliczyć oczywiście uprząż dolną, raki, czekan oraz kijki, które jednak można będzie wypożyczyć w schronisku przed rozpoczęciem tury wysokogórskiej. Pozostałe jednak wyposażenie musimy zapewnić sobie we własnym zakresie. Tutaj zaś najważniejszą rolę pełnią nasze buty, które powinny być sprawdzone i rozchodzone, aby na trasie nie dochodziło do żadnych dyskomfortowych sytuacji. Trzeba się także zaopatrzyć w komplet nieprzemakalnej i ciepłej odzieży zewnętrznej czyli w kurtkę i spodnie. Do tego przydatna okazuje się także bielizna termo aktywna, dobry polar, czapka (najlepsza kominiarka), okulary przeciwsłoneczne. Warto zabrać ze sobą także nóż, termos i pojemnik na wodę. Generalnie można powiedzieć, iż jest to podstawowe i najważniejsze wyposażenie w tym zakresie, bez którego raczej nie ma większego sensu wybierać się na trekking szlakiem Haute Route.