Wyjazd trekkingowy na Korsykę

Wyjazd trekkingowy na Korsykę

19 listopada, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Korsyka to jedna z większych wysp na Morzu Śródziemnym, na której możemy w bardzo ciekawy sposób spędzić nasz czas wolny. Przede wszystkim jednak znajdziemy tutaj jeden z najtrudniejszych szlaków trekkingowych, czyli GR20, pokonanie którego jest raczej wyzwaniem dla bardziej doświadczonych turystów i górskich podróżników. Niemniej jednak mniej doświadczeni pasjonaci górskich wędrówek także mogą wybrać się w te rejony, aby uprawiać trekking na poszczególnych odcinkach, bez konieczności pokonywania całej trasy. W końcu nie jest tutaj nigdzie odgórnie narzucone, że trzeba pokonywać całą trasę. Zobaczmy zatem, jak należy się do tego typu wyjazdu przygotować, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do trekkingu na Korsyce.

Wyposażenie trekkingowe na szlaku GR20.

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar pokonać całą długość szlaku GR20, czy też tylko kilka jego odcinków, należy się przygotować w podobny sposób. Do najważniejszego, podstawowe wyposażenia należy tutaj niewątpliwie zaliczyć:

  • Profesjonalne buty trekkingowe, które będą podstawą bezpieczeństwa stóp, na trudnej i wielogodzinnej trasie.
  • Lekki, ale solidny, nieprzemakalny i zapewniający zabezpieczenie przed wiatrem namiot. Wymagany przez wzgląd na brak miejsc noclegowych w schroniskach na trasie.
  • Odpowiednia odzież, stosunkowo lekka, aby można ją było stale ze sobą nosić i w razie potrzeby ubrać się nieco cieplej.

Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie przygotowanie fizyczne i kondycyjne, gdyż tutaj znajdziemy liczne podejścia, stosunkowo strome, szczególnie jeśli wybieramy się od strony północnej na szlak. Jeśli zaś zdecydujemy się na podejścia od strony południowej, to podejścia będą mniej strome, ale za to bardziej nasłonecznione, co także nie jest niczym przyjemnym podczas wymagającej wspinaczki.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na to, aby nigdy nie próbować zanadto się nadwerężać w kwestii własnych sił. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie domowy odpoczynek w jednej z miejscowości, niż szaleńcze rwanie do przodu, które może się okazać zbyt trudne przez wzgląd na słabsze przygotowanie kondycyjne oraz fizyczne. Trzeba także pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody wszędzie gdzie tylko jest to możliwe, gdyż takich miejsc jest bardzo mało. Oczywiście za każda bytnością w schronisku należy także zaopatrzyć się w prowiant, aby się posilić stosownie podczas trasy. Generalnie rzecz ujmując, trzeba tutaj pamiętać, iż jest to trasa szczególnie wymagająca, toteż bez solidnego przygotowania raczej nie ma co się porywać na jej pokonanie. Warto przedtem wybrać się na kilka pomniejszych wyjazdów na trekking w górach, a w następnej kolejności, pokonać właśnie kilka pojedynczych etapów trasy GR20, zanim ostatecznie zdecydujemy się na pokonanie całego szlaku trekkingowego GR20. Można tez zawsze wybrać inne trekkingi na Korsyce, jako formę przygotowania do ostatecznego pokonania szlaku Gr 20. Będzie to bardzo wymagające, niemniej jednak z całą pewnością sprawi każdemu z nas bardzo wiele radości, ale przede wszystkim ułatwi nam codzienne życie, kiedy przekonamy się na jak wiele nas stać. Kiedy przekonamy się, iż nasze słabości i ograniczenia służą tylko temu, abyśmy mieli co pokonywać.