Wybór lornetki dla zastosowań amatorskich.

Wybór lornetki dla zastosowań amatorskich.

14 listopada, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Obecnie na rynku urządzeń optycznych, takich jak lornetki czy też lunety, znajdziemy mnóstwo różnorodnych typów lornetek, o bardzo zróżnicowanych parametrach technicznych, a tym samym o różnorodnych zastosowaniach. Będziemy mogli więc dokonać zakupu urządzeń w pełni profesjonalnych, z laserowymi czujnikami do określania odległości obserwowanych przedmiotów, urządzenia z pełna stabilizacją obrazu, jak również zwykłe, najprostsze modele lornetek przeznaczone do użytku typowo amatorskiego. Tym ostatnim właśnie mamy zamiar się zająć i znaleźć odpowiednie lornetki do zastosowań amatorskich, aby czytelnicy nie musieli błądzić i szukać po omacku, tylko po prostu zastosować się do pewnych wskazówek i wybrać odpowiednie lornetki.

Podstawowe informacje o lornetkach.

W pierwszej jednak kolejności powinniśmy przedstawić podstawowe, najważniejsze informacje dotyczące lornetek, aby ich przyszli użytkownicy wiedzieli jak się z nimi obchodzić. Praktycznie każdy model składa się z dwóch soczewek powiększających i korpusu, wewnątrz którego mamy do czynienia z układem szkieł i luster, których zadaniem jest takie odwrócenie obrazu, aby był normalnie widziany przez użytkownika. Dla nas najistotniejszą kwestią jest okular, czyli miejsce w których przytykać będziemy lornetkę do oczu. W tym miejsce też z reguły będziemy mieli do czynienia z mechanicznym zgięciem, które pozwoli nam dopasować okular do rozstawu oczu obserwatora. Pomiędzy soczewkami będziemy mieli też z reguły dostępny regulator ostrości, aby dostroić sobie obraz. Działa to wszystko na zasadzie podobnej do obiektywów aparatów fotograficznych, gdzie przecież także trzeba ustawić odpowiednio ostrość.

Oznaczanie lornetek.

Każda lorneta posiada swoje specyficzne oznaczenie mówiące nam o parametrach urządzenia. Oznaczenie podawane jest formie ciągu liczb, rozdzielonych znakiem ‘x’, np. 12×50. Pierwsza z tych liczb mówi nam o krotności powiększenia obrazu, zaś druga pokazuje jakiej średnicy soczewki zostały zastosowane w konstrukcji co przekłada się na jasność urządzenia. Im większa średnica soczewek, tym więcej światła wpadnie do wnętrza urządzenia, a więc obraz będzie jaśniejszy, nawet przy mniejszych ilościach dostępnego światła. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z lornetką, pozwalającą na całkiem wygodną obserwacja nawet przy małych ilościach światła, a nawet po zmierzchu.

Gdzie szukać dobrych lornetek.

Niezależnie od tego na jaki typ się zdecydujemy, zawsze powinniśmy szukać urządzeń dobrych jakościowo. To że lornetka będzie wykorzystywana amatorsko, nie znaczy wcale, że trzeba kupić badziewie z bazaru, które szybko zacznie się zużywać i nie zapewni nam dobrej jakości obrazu. Warto więc najpierw sprawdzić sobie na stronie alpenoptics.pl, typy dostępnych lornetek oraz ich parametry techniczne, a następnie wybrać się do profesjonalnego sklepu ze sprzętem optycznym, aby samodzielnie przetestować poszczególne modele lornetek, i wybrać taką która będzie nam odpowiadać w jak największym zakresie, do naszych potrzeb.