Wdrożenie ogrzewania kanałowego. Czy zawsze jest możliwe?
23 września, 2020Ogrzewanie kanałowe to jedna z wielu nowoczesnych technologii grzewczych, które w założeniu mają podnieść poziom komfortu grzewczego i ograniczyć koszty ogrzewania. Przy odpowiednim jej wdrożeniu okazuje się, iż można osiągnąć całkiem ciekawe efekty. W najlepszych przypadkach, udało się doprowadzić do oszczędności w spalaniu materiału opałowego na poziomie nawet do 15%. To już całkiem sporo. Szczególnie w przypadku budynków bez termomodernizacji, w których nie można zastosować innych, bardziej energooszczędnych rozwiązań grzewczych. Warto więc przyjrzeć się tej technologii. Tym bardziej, iż wdrożenie ogrzewania kanałowego okazuje się być procesem dość prostym, aczkolwiek wymagającym pewnych nakładów inwestycyjnych.
Kiedy możliwe będzie wdrożenie ogrzewania kanałowego?
Niestety okazuje się, iż wdrożenie ogrzewania kanałowego nie zawsze będzie możliwe. Aby było możliwe, w budynku muszą być pewne możliwości. Przede wszystkim, do prawidłowego montażu grzejnika kanałowego, należy wyciąć w strukturze podłóg odpowiedni kanał. W przypadku najmniejszych grzejników jest to kanał o głębokości 10 cm. Doprowadzenie rur zasilania i powrotu czynnika grzewczego, raczej nie będzie problemem w większości przypadków.
Niemniej jednak, w wielu budynkach, po prostu nie będzie możliwości wycięcia tak głębokich kanałów bez naruszenia struktury nośnej podłóg i stropów. Trzeba będzie więc przeprowadzić pierwszej kolejności wnikliwą analizę techniczną konstrukcji budynku. Jeśli bowiem okaże się, iż nie ma takich możliwości, trzeba będzie pozostać przy ogrzewaniu ściennym, lub tez poszukać innych rozwiązań w tym zakresie.
W przypadku jednakże kiedy będziemy mogli pozwolić sobie na montaż grzejnika kanałowego, z całą pewnością dość szybko odczujemy korzyści z tego tytułu płynące.
Jakie korzyści płyną z zastosowania ogrzewania kanałowego?
Jak już wspomnieliśmy, wdrożenie ogrzewania kanałowego niesie za sobą konkretne korzyści grzewcze. W grzejnikach kanałowych, w przeciwieństwie do ściennych, obieg powietrza jest wymuszony pracą wentylatora. To zapewnia nam szybsze rozprowadzanie ciepła. Ponadto wpływa także na utrzymanie pracy kotła na jego optymalnych nastawieniach, co ogranicza w pewnym sensie spalanie. W optymalnych bowiem warunkach, uzysk energetycznych ze spalanego materiału jest najwyższy. W zależności od warunków w danym budynku, oszczędności z tego tytułu mogą osiągać od 5 do nawet 15%, a więc całkiem sporo.
Warto także podkreślić, iż poprzez wdrożenie ogrzewania kanałowego, możemy zlikwidować grzejniki ścienne. Blokują one przestrzeń na ścianie, gdzie nie możemy poza tym ustawiać żadnych mebli, aby nie ograniczyć rozprowadzania ciepła. Jednym słowem, grzejniki kanałowe będą rozwiązaniem bardzo korzystnym zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak również w kwestiach estetycznych. Warto więc tego typu inwestycję przemyśleć aby mieć możliwość efektywnego i oszczędnego ogrzewania swojego domu jednorodzinnego.