Urządzenia UV do utwardzania klejów

Urządzenia UV do utwardzania klejów

24 października, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Klejenie z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, staje się obecnie wyjątkowo popularne w przemyśle. Swoje zastosowanie znajduje na przykład w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i elektrotechnicznej. Jej głównymi zaletami zaś jest stosunkowo niski koszt wykonania łączenia, jak i dobre parametry techniczne spoiny. Co prawda wymagane są jeszcze odpowiednie urządzenia UV do utwardzania klejów, ale ich koszt nie jest specjalnie wygórowany. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej całemu procesowi klejenia z wykorzystaniem tej technologii, bowiem okazuje się to być jednym z lepszych rozwiązań we współczesnym przemyśle.

Przebieg procesu klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV.

W pierwszej kolejności trzeba tutaj przyjrzeć się nieco bliżej samemu procesowi klejenia z wykorzystaniem tej technologii. Pozornie przebiega on tak jak każdy inny proces klejenia. Trzeba tutaj nasmarować klejem klejone powierzchnie i zaczekać na utwardzenie spoiny. W tym jednak przypadki wykorzystywane są właśnie odpowiednio dopasowane urządzenia UV, zapewniające możliwość utwardzenia spoiny. Aby jednak spoina mogła charakteryzować się odpowiednim poziomem trwałości należy spełnić kilka warunków.

  • Powierzchnie klejone muszą być osuszone, odtłuszczone i pozbawione jakichkolwiek zadziorów.
  • Na każdą z nich należy nałożyć równomierną warstwę kleju.
  • Utwardzanie spoiny powinno przebiegać równomiernie. W przypadku wadliwych żarników w urządzeniu UV, spoina będzie utwardzania nierówno. Będzie to prowadzić do wstępnych naprężeń spoiny a w efekcie do jej wstępnego osłabienia.

W zasadzie można tutaj powiedzieć, iż mamy do czynienia ze zbliżonymi wymaganiami, jak w przypadku standardowych technologii klejenia. Jedyną różnicą jest kwestia samego utwardzania kleju, które w tym przypadku realizowane jest pod wpływem promieniowania UV.

Zalety stosowania klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV.

Technologia ta, charakteryzuje się także stosunkowo sporymi korzyściami, dzięki którym staje się tak bardzo popularna. Przede wszystkim gwarantuje nam możliwość trwałego o solidnego klejenia ze sobą wielu elementów. Wszędzie tam, gdzie wymagany jest krótki czas utwardzania spoiny, stosowane są tego typu technologii. Do największych zalet, należy tutaj bez wątpienia zaliczyć:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w ciągu nawet 10 sekund można już mieć solidną spoinę
  • Długi czas żywotności kleju – nawet do godziny czasu od nałożenia kleju, można jeszcze swobodnie manipulować klejonymi elementami.
  • Niskie koszty wykonania jednej spoiny
  • Bardzo dobre parametry techniczne spoiny

Widzimy wiec, iż poprzez wykorzystanie odpowiedniego urządzenia UV do utwardzania klejów, możliwe będzie osiągnięcie odpowiednio dobrego poziomu jakości realizowanych spoin. Jest to bardzo ważne. Dzięki temu technologia ta przynosi zakładane korzyści, a to jest w tym przypadku najważniejsze