Trekking w przystępnych warunkach

Trekking w przystępnych warunkach

17 sierpnia, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

W ciągu ostatnich kilku lat co raz większą popularnością zaczynają cieszyć się aktywne formy wypoczynku urlopowego, wśród których znajduje się przede wszystkim trekking górski. Oczywiście wyprawy w Alpy, góry Hiszpanii, czy też do Skandynawii to stosunkowo pokaźny koszt, wobec czego nie każdy będzie sobie mógł na taki wypad pozwolić. Niemniej jednak bez większych trudności będziemy mogli w ofercie biur podróży także dość przystępny trekking nawet w Alpach, choć dla naszych potrzeb, początkujących pasjonatów trekkingu, wystarczające będą nasze, polskie Tatry.

Jak wybrać ofertę idealną dla siebie?

Aby znaleźć idealną dla siebie ofertę biur podróży na przystępny trekking górski, w pierwszej kolejności trzeba będzie określić swoje możliwości. Zarówno finansowe jak i fizyczne. Tutaj nie ma miejsca na przecenianie swoich możliwości w zakresie fizycznym, gdyż w takich przypadkach bardzo często kończyć się to będzie koniecznością zawrócenia z trasy. Wiemy przecież, iż jest to jedno z najgorszych doświadczeń, kiedy zawracamy z trasy nie ze względu na kontuzję, ale ze względu na brak sił. Ze względu na przegrana walkę z własnymi słabościami, które w takich przypadkach są nie do pokonania. Po prostu warto zacząć swoją przygodę z trekkingiem górskim od tras mniej wymagających, które na pewno będziemy w stanie pokonać, gdyż to pozwoli nam zbierać doświadczenie i poprawiać nasze umiejętności. Pokonanie prostych tras, wskaże nam także nasze słabości nad którymi powinniśmy pracować jeśli chcemy w przyszłości pokonywać coraz trudniejsze trasy. Jednym słowem, aby wybrać się w przyszłości w Alpy, najlepiej zacząć już w Beskidach.

Przygotowanie do wyjazdu na trekking.

Niezależnie też od tego czy wybieramy się na wycieczkę trekkingowi amatorską, dla początkujących, czy też na bardziej już profesjonalną, każdorazowo należy się starannie przygotować do wyprawy. W podstawowym zakresie należy tutaj zadbać o odpowiednie ubranie górskie, i obuwie, co będzie podstawą gwarancji naszego bezpieczeństwa na trasie. Dobre obuwie to przecież wygoda naszych nóg, a te, jak wiadomo, podczas wypraw trekkingowych cierpią zdecydowanie najbardziej. Do tego oczywiście musimy mieć ze sobą stosunkowo pojemny i wygodny w eksploatacji plecak. Przydatne okazują się także kijki trekkingowe, które ułatwiają poruszanie się po stromych podejściach i zejściach. Ostatecznie warto także za każdym razem, przed wyjazdem popracować nieco nad własną kondycją, siłą fizyczną i wytrzymałością, gdyż wielogodzinny marsz będzie po prostu tego od nas wymagać. Powinniśmy więc jak najszybciej zaprzyjaźnić się z siłownią. Może nie w taki sam sposób jak kulturyści, którzy odwiedzają siłownię 3-5 razy w tygodniu, ale ten jeden raz na tydzień będzie opcją bardzo dobrą, pozwalającą na poprawę swoich wyników fizycznych i kondycyjnych, co też przełoży się na większy poziom luzu i bezpieczeństwa na trasie trekkingu.