Sprawdź, jak działają ogniwa słoneczne i z czego są zbudowane

Sprawdź, jak działają ogniwa słoneczne i z czego są zbudowane

15 września, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Sercem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa słoneczne, nazywane również fotoogniwami lub solarami. To w nich właśnie dokonuje się konwersja energii promieniowania słonecznego na prąd elektryczny, dzięki czemu ich użytkownik może korzystać z niego za darmo i w pełni bezpiecznie dla środowiska. Fotowoltaika jest z tego powodu jedną z najczęstszych w ostatnich latach inwestycji, na którą decyduje się coraz więcej osób fizycznych, właścicieli gospodarstw rolnych czy firm, a także instytucje publiczne. Jak dokładnie działają ogniwa słoneczne i z czego są zbudowane?

Działanie ogniw słonecznych

W ogniwach słonecznych dokonuje się proces konwersji energii pobieranej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną, dzięki wykorzystaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n. Wewnątrz złącza, na skutek wpływu fotonów, które mają energię większą niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, fotony przemieszczają się do obszaru n, a przerwy będące nośnikami ładunku – do obszaru p. Przechodzące do części n elektrony ładują tę część przewodnika ujemnie, a w obszarze p gromadzi się z kolei ładunek dodatni. Przemieszczanie się ładunków elektrycznych powoduje powstanie w ogniwach różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Z czego składają się ogniwa słoneczne?

Fotowoltaika rozwijana jest w sumie od 1941 roku, jednak prawdziwą popularność zyskała w czasach nam współczesnych. Jest to bowiem jedyne obecnie znane nam źródło energii elektrycznej, które wytwarza ją bez szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery, a ponadto wykorzystuje odnawialne źródło, jakim jest Słońce. Współczesne ogniwa zbudowane są zazwyczaj z metalicznego podłoża, najczęściej folii aluminiowej, warstwy dwutlenku krzemu, warstwy półprzewodnika p, spolaryzowanej dodatnio oraz warstwy półprzewodnika n, warstwy metalowych elektrod zbiorczych, ponownie warstwy dwutlenku krzemu, a także warstwy przeciwodblaskowej. Produkcja poszczególnych warstw paneli fotowoltaicznych odbywa się metodą napylania dyfuzyjnego, wraz z domieszkami oraz wytrawiania.

Gdzie kupić sprawdzone ogniwa słoneczne?

Jeśli szukacie Państwo wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznych, zachęcamy do kontaktu z firmą WASTA (https://wasta.com.pl/) zajmującej się od lat sprzedażą, doradztwem oraz montażem paneli słonecznych.