Spawanie przemysłowe elementów o dużej wadze i gabarytach.

Spawanie przemysłowe elementów o dużej wadze i gabarytach.

6 stycznia, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Wykonywanie wszelkiego rodzaju dużych wagowo i gabarytowo elementów stalowych, wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych. Spawanie przemysłowe tych elementów musi być realizowane w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Tak aby możliwe było ich podniesienie ku górze i dowolne manipulowanie w powietrzu celem wykonania wszystkich połączeń spawanych. Trzeba więc zainwestować w odpowiednie pozycjonery do spawania. Są to masywne, potężne narzędzia, które pozwalają nam na zamocowanie spawanego elementu i odpowiednie jego ustawienie na stanowisku spawalniczym. Dzięki temu, możliwe jest skuteczne wykonanie wszystkich połączeń spawanych na jednym zaledwie mocowaniu.

Aby spawanie przemysłowe było jeszcze wydajniejsze.

Tak jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie tutaj zainwestować w odpowiednie wyposażenie stanowiskowe. Najważniejszym elementem wyposażenia w przypadku spawania tak ciężkich i dużych elementów będą pozycjonery do spawania. Są to specjalnie przygotowane stojaki o dużej masie własnej, które pozwalają nam na prawidłowe i bezpieczne unoszenie ciężkich elementów oraz dowolne manipulowanie nimi podczas pracy. To pozwala na swobodny dostęp do wszystkich stron danego elementu. Dzięki temu zaś, na jednym tylko mocowaniu można będzie wykonać wszystkie połączenia spawane. Takie podejście, czyli inwestycja w pozycjonery spawalnicze, z całą pewnością będzie podnosić efektywność pracy całego przedsiębiorstwa spawalniczego. W końcu nie trzeba będzie regularnie korzystać z suwnicy co jest mało efektywne i w dodatku czasochłonne.

Można więc stwierdzić, iż kupując odpowiedniej klasy manipulator do spawania będziemy mieć możliwość sprawnego i szybkiego przeprowadzania prac związanych ze spawaniem dużych i ciężkich elementów stalowych.

Kiedy stosowane są pozycjonery spawalnicze?

Oczywiście tego typu pozycjonery do spawania nie zawsze muszą być wykorzystywane. Chodzi tutaj przede wszystkim o przypadki, kiedy zachodzi konieczność uniesienia przedmiotu spawanego i wsobne nim obracanie podczas pracy. To oczywiście znaczeni skraca czas wykonywania wszystkich spoin spawanych na danym elemencie.

Będzie to rozwiązanie niezbędne przy spawaniu na przykład wagonów kolejowych. W tym konkretnym przypadku wykorzystywany jest z reguły pozycjoner dwukolumnowy. Mamy w nim do czynienia z dwoma współpracującymi ze sobą podnośnikami kolumnowymi. Możliwe jest więc stabilne zamocowanie wagonu kolejowego do każdego stołu montażowego a następnie uniesienie wagonu ku górze. Dzięki temu możliwe jest skuteczne przeprowadzenie prac spawalniczych od spodu wagonu, bez jakichkolwiek trudności technicznych.

Podsumowanie

Należy więc stwierdzić dość jasno iż wszelkiego rodzaju nowoczesne elementy wyposażenia spawalniczego, czyli przede wszystkim manipulatory do spawania będą znacznym usprawnieniem procesu spawalniczego w wielu przypadkach.