Solidny blat kuchenny z konglomeratu
30 kwietnia, 2018Blat kuchenny stanowi jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. To w końcu na blacie będziemy przygotowywać wszystkie posiłki, ustawiać naczynia oraz wszelkie sprzęty AGD. Warto więc zadbać o to, aby był to solidny i wytrzymały blat kuchenny, odporny na działanie czynników zarówno chemicznych jak i mechanicznych. Jednym z lepszych rozwiązań w tym zakresie może się okazać blat z konglomeratu, czyli w pewnym sensie z podrabianego marmuru czy też granitu. Oczywiście tylko w pewnym sensie, bowiem jest to blat do którego produkcji wykorzystywane jest naturalne kruszywo kwarcowe, granitowe i marmurowe, wobec czego w dalszym ciągu zachowuje on liczne walory naturalnego kamienia.
Technologia produkcji blatów z konglomeratu.
Warto tutaj w pierwszej kolejności poznać podstawowe kwestie związane z samą produkcją blatów z konglomeratu, bowiem jest to proces stosunkowo ciekawy z punktu widzenia technologii. Otóż do wykonania blatów w tym przypadku niezbędna będzie odpowiednia forma, która od wewnętrznej strony pokryta będzie laminatem żywicznym, zapewniającym idealnie gładką powierzchnię odlewanych blatów. Do wnętrza formy wlewana jest masa przygotowana z kruszywa kamiennego, żywicy poliestrowej i wypełniaczy. W celu osiągnięcia wysokiej twardości gotowego blatu, żywica nasączona jest kobaltem, zaś w ostatniej fazie przygotowywania masy zalewowej, dolewany do niej jest inicjator reakcji w postaci nadtlenku. W wyniku przemieszania tych dwóch składników, całość zaczyna reagować gwałtownym wzrostem temperatury oraz utwardzaniem struktury żywicy. Szybkość reakcji zależna jest od ilości reagentów, toteż można nią dość dowolnie manipulować w zależności od potrzeb. Trzeba też pamiętać, iż przy zbyt szybkiej reakcji może dojść do spękania gotowego blatu, zaś przy zbyt wolnej, do przywierania do powierzchni formy. Jest to więc proces dość złożony i precyzyjny w realizacji, aczkolwiek możliwy do przeprowadzenia w warunkach warsztatowych, a nawet maszynowych.
Zalety blatu granitowego.
Jeśli zdecydujemy się na tego typu blat kuchenny wyprodukowany z konglomeratu będziemy mogli liczyć na całkiem spore korzyści. Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na kwestię wysokiego poziomu estetyki, zbliżonego do naturalnego kamienia, oraz na o wiele wyższy poziom trwałości niż w przypadku naturalnego kamienia. Struktura powierzchni blatu z konglomeratu zapewnia trwałość i odporność na zarysowania, wobec czego przygotowywanie posiłków jest bezproblemowe. Bardzo istotną kwestią jest tutaj także to, iż produkty wykonane z konglomeratu posiadają odpowiednie atesty dopuszczające je do kontaktu z żywnością co w tym przypadku jest przecież kwestią niezwykle istotną. Jednym słowem blat kuchenny wyprodukowany z konglomeratu gwarantuje nam wysoki poziom estetyki, trwałości i komfortu eksploatacji, co w tym przypadku stanowi najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę.