Porównanie procesu odwadniania igłofiltrami z procesem pompowania ścieków

Porównanie procesu odwadniania igłofiltrami z procesem pompowania ścieków

26 lutego, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Procesy technologiczne odwadniania oraz pompowania w gospodarce kanalizacyjnej, pozornie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, niemniej jednak po bliższym przyjrzeniu się i dogłębniejszej analizie, okazuje się, iż jest wręcz przeciwnie. Okazuje się, iż współcześnie, w obydwu tych przypadkach, będziemy mieć do czynienia z nowoczesnymi technologicznie pompami i agregatami pompowymi, aczkolwiek w przypadku odwadniania, pojawiać się będą także nieco bardziej rozbudowane technologie, takie, jak chociażby systemy odwadniania igłofiltrowego. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej tym zagadnieniom, aby przekonać się, jakie faktycznie znajdziemy w nich cechy wspólne i jak to się ma do procesów technologicznych oraz ich wydajności w codziennej pracy.

Proces pompowania w gospodarce kanalizacyjnej.

Jeśli chodzi o gospodarkę wodno kanalizacyjną, to tutaj będziemy mieć do czynienia z wyjątkowo nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które zapewniać będą ciągłość przesyłu pompowanego medium. Obecnie w przepompowniach montowane są profesjonalne baterie pomp i agregatów pompowych, zapewniające nam ciągłość i trwałość przesyłu, nawet w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu, przeglądu, konserwacji czy też modernizacji poszczególnych pomp wchodzących w skład systemu. Moc całej baterii dobierana jest zawsze tak, aby gwarantowała kilkunastoprocentową nadwyżkę, która będzie wykorzystywana właśnie w tego typu przypadkach. Bardzo często stosowane będą tutaj także profesjonalne pompy zatapialne do zastosowań przy pompowaniu ścieków, które gwarantować będą awaryjne utrzymanie pracy przepompowni w razie konieczności przeprowadzenia większych prac modernizacyjnych czy też naprawczych przy stałych, stacjonarnych, agregatach pompowych do ścieków, o wysokiej wydajności.

Odwadnianie w budownictwie.

Z drugiej strony zaś mamy do czynienia z odwadnianiem w branży budowlanej, gdzie zdecydowanie najczęściej wykorzystywane będą profesjonalne zestawy igłofiltrowe, gwarantujące nam możliwość sprawnego i efektywnego odprowadzania wód gruntowych na bezpieczną dla prowadzonych prac odległość. W tym szczególnym przypadku musimy także zwrócić uwagę na kwestie związane z zastosowaniem odpowiedniego agregatu w tym przypadku. Tutaj najczęściej wykorzystywane będą pompy tłokowe do igłofiltrów, dostępne na magazynie dystrybutora, które gwarantują stałą wysokość podnoszenia, niezależnie od wydajności pracy w danym momencie. Sprawia to, iż sprawdzają się one wyjątkowo dobrze w przypadku prowadzenia prac związanych z osuszaniem terenów podmokłych, gdzie nigdy do końca nie wiadomo, z jaką wydajnością będziemy pompować. W każdym momencie będziemy mieć do czynienia z inną ilością pompowanej wody, a co za tym idzie, trzeba będzie zagwarantować możliwość podnoszenia na tym samym poziomie niezależnie od ilości wody do podniesienia. Tylko pompy tłokowe będą w stanie zagwarantować takie rozwiązanie, toteż powinny być jak najczęściej wykorzystywane w tego typu przypadkach.