Pompy dla jednostek pożarniczych z atestem CNBOP-PIB

Pompy dla jednostek pożarniczych z atestem CNBOP-PIB

12 marca, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Nowoczesne pompy dla jednostek pożarniczych, aby mogły był w nich wykorzystywane powinny posiadać odpowiednie świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB. Jest to skrót od pełnej nazwy, brzmiącej: Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy. Jest to jednostka naukowa zajmująca się dopuszczaniem sprzętu do jego użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem strażacy, muszą mieć pełne zaufanie do sprzętu z którego korzystają podczas akcji. Dlatego też, pompy dla jednostek pożarniczych, powinny być dokładnie sprawdzone i przetestowane pod wieloma aspektami, zanim zostaną oficjalnie dopuszczone do użytku w PSP i OSP.

Które pompy dla jednostek pożarniczych są godne uwagi?

Oczywiście wszystkie te, które posiadają wspomniane świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB. Niemniej jednak, kwestia jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem każda jednostka musi dobrać sobie odpowiednią pompę, która będzie sprawdzać się w realizacji konkretnych zadań. Poszczególne jednostki pożarnicze stają przed różnorodnymi zadaniami, toteż trzeba być przygotowanym na zróżnicowane warunki pracy.

Przewoźna motopompa dla jednostek straży pożarnej.

Jednym z wielu urządzeń stosowanych w jednostkach pożarniczych są motopompy. Są to specyficznie skonstruowane agregaty pompowe, dostosowane do pracy z dużymi wydajnościami oraz wodą zanieczyszczoną. Dzięki temu można je zastosować w różnych sytuacjach. Sprawdzą się zarówno przy usuwaniu skutków powodzi i podtopień, jak i przy akcjach gaśniczych, gdzie istnieje dostęp do zbiornika wodnego (najczęściej pożary lasów). Wśród tego typu motopomp, obecnie coraz większym zainteresowaniem wielu jednostek cieszy się motopompa przewoźna KL-200SL.

Motopompa KL-200SL

Jest to jednostka, która może być dostarczona na specjalnej przyczepie dwuosiowej z homologacją, jak również bez przyczepy. Oparta o sekcję pompową marki Pioneer Pumps PP88S12 o wydajności pompowania 11400 l/min. Agregat ten sprawdzać się będzie w wielu różnych zastosowaniach. Poza wspomnianymi wcześniej, czyli zastosowaniami gaśniczymi oraz przy usuwaniu skutków powodzi, będzie nadawać się także do pracy przy odwadnianiu. Doskonale radzi sobie z pompowaniem wody zanieczyszczonej w bardzo trudnych warunkach. Jest to generalnie profesjonalna pompa odwadniająca 11 400 l/min, o bardzo szerokim spektrum zastosowania w jednostkach pożarniczych. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, jak chociażby wspomnianą wydajnością oraz wysokością podnoszenia do 41 m. do tego posiada wolny przelot wirnika o średnicy 75mm, co pozwala na skuteczne pompowanie wraz z woda także większych ciał stałych. Jest wyposażona w wydajny silnik Diesla – czterocylindrowy FPT Iveco, N45.

Podsumowanie

Generalnie, trzeba tutaj podkreślić, iż pompy dla jednostek pożarniczych powinny charakteryzować się zdecydowanie najlepszymi parametrami technicznymi z wszystkich jednostek dostępnych na rynku. W końcu chodzi o to, aby podczas prac związanych z usuwaniem skutków powodzi, czy też ratowaniem mienia i życia, korzystać ze sprzętu, na którym można polegać. Wspomniana przez nas pompa, jest jednostką, na której polegać można, niezależnie od warunków pracy, co z całą stanowczością potwierdza świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB.