Laserowe narzędzia pomiarowe dla budownictwa

Laserowe narzędzia pomiarowe dla budownictwa

1 grudnia, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Współczesny przemysł budowlany wymaga stałych innowacji w celu osiągania coraz szybszego progresu na placu budowy. Wobec tego też, technologia stale się zmienia, a pracownicy mogą obecnie wykorzystywać coraz to nowocześniejsze narzędzia, dzięki którym praca budowlana staje się o wiele przyjemniejsza i może być realizowana w o wiele krótszym czasie. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest wykorzystanie wiązki światła laserowego w urządzeniach pomiarowych takich jak chociażby poziomice, dalmierze laserowe czy też lasery krzyżowe. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tych urządzeń, ich przeznaczenia i zasad eksploatacji, aby móc w pełni wykorzystywać drzemiący w nich potencjał.

Laser krzyżowy. Konstrukcja i zasada działania.

laser krzyżowy dla budownictwaLaser krzyżowy to nowoczesne urządzenie wykorzystujące technologię laserową, które pozwala nam na wyznaczanie poziomu w wielu różnych warunkach. najciekawszym zaś zastosowaniem jest wytyczenie poziomu na wszystkich czterech ścianach danego pomieszczenia jednocześnie, co staje się bardzo przydatnym rozwiązaniem w przypadku klejenia kafli na ścianach.

Laser krzyżowy składa się w zasadzie z dwóch elementów, czyli głowicy roboczej oraz statywu, choć ten drugi nie zawsze będzie wykorzystywany. Jego działanie jest bardzo proste. wystarczy ustawić głowicę robocza w centralnym punkcie pomieszczenia (na statywie lub bezpośrednio na podłodze) i po przeprowadzeniu krótkiego procesu kalibracji automatycznej, można włączyć właściwą funkcję poziomowania. Laser w tym przypadku będzie wskazywać na wszystkich ścianach poziome linie, przy czym w tym przypadku będziemy mieć pewność, iż są one wszystkie na tej samej wysokości, co nie zawsze jest takie proste do osiągnięcia w przypadku zastosowania standardowej poziomicy.

Dobór odpowiednich narzędzi.

poziomice dla budownictwaOczywiście nie każdy laser krzyżowy czy też poziomica będą tak samo dobre i profesjonalne do zastosowania w budownictwie, wobec czego warto tutaj dośc umiejętnie podejść do kwestii doboru tych narzędzi. Dobra poziomica dla pracowników firm budowlanych wykorzystująca technologię laserową, będzie dość sporo kosztować i w sumie możemy właśnie czynnik ceny potraktować jako wyznacznik jakości poziomicy. Jeśli zaś chodzi o lasery krzyżowe, to warto tutaj przyjrzeć się przede wszystkim jednemu producentowi, czy li firmie PRO. Ogólnie można nawet powiedzieć, iż lasery krzyżowe dla budownictwa marki PRO będą jednymi z najlepszych w tej kategorii. Będą oczywiście dość kosztowne, niemniej jednak wysoki poziom precyzji dokonywanych pomiarów, czy też wygoda i prostota obsługi są warte tych pieniędzy. Tym bardziej, iż użytkowanie takiego lasera w firmie, z całą pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu jakości realizowanych usług, jak również skróci czas niezbędny do ich realizacji, co z dłuższej perspektywy czasowej przyniesie przedsiębiorstwu stosunkowo spore korzyści finansowe.