Jak skutecznie dbać o nasłonecznienie mieszkania?

Jak skutecznie dbać o nasłonecznienie mieszkania?

24 września, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Prawidłowe nasłonecznienie naszego mieszkania to niesamowicie ważna kwestia. Zapewnia nam bowiem możliwość aktywności w ciągu dnia, bez konieczności stosowania oświetlenia sztucznego. Są jednakże przypadki, w których nadmierna ilość światła dziennego będzie nam raczej przeszkadzać. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, kiedy w ciągu dnia, po południu, mamy zamiar zrelaksować się oglądając film w telewizji. Jeśli zaś prosto w okno świeci słońce, będzie nam znacznie utrudniać relaks przed telewizorem. W takich okolicznościach należy zastosować odpowiednie zasłony okienne. Oczywiście klasyczne zasłony już dawno odchodzą do lamusa, a zastosowanie znajdują coraz częściej wszelkiego rodzaju rolety i żaluzje. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich zastosowania i doboru.

Rolety czy żaluzje? Które rozwiązanie jest lepsze?

To oczywiście będzie uzależnione od naszych potrzeb w danym zastosowaniu. W przypadku zasłon do pomieszczeń mieszkalnych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju rolety wewnętrzne. Tym bardziej, iż mamy tutaj bardzo szeroki ich wybór.

Zastosowanie rolet okiennych.

Możemy dość dowolnie dobrać kolorystykę rolet okiennych. Ponadto, obecnie produkowane są także rolety z kasetami co ułatwia znacznie montaż a następnie również eksploatację. Specjalne prowadnice kasetowe zapewniają nam, iż roleta zawsze będzie prawidłowo przylegać do płaszczyzny okna. Dzięki temu nie ma najmniejsze możliwości, aby przy pełnym zasłonięciu, do wnętrza przedostawały się jakiekolwiek promienie światła. W stosunku do zwykłych rolet jest to znaczne usprawnienie, bowiem pozwala nam osiągnąć zdecydowanie lepszy poziom kontroli nad poziomem nasłonecznienia oraz nad jego jakością. Warto również podkreślić, iż w przypadku rolet, mamy także możliwość zasłonięcia okna tylko w pewnym zakresie. Jednakże zawsze trzeba będzie to robić bezpośrednio od góry. Nie ma możliwości zasłonięcia okna do połowy od dołu, tak jak to ma miejsce w przypadku plis.

Zastosowanie żaluzji okiennych.

Jeśli zaś chodzi o żaluzje, to jest to rozwiązanie raczej przeznaczone do pomieszczeń typowo biurowych. Typowa żaluzja składa się z płaskich, cienkich blaszek o szerokości około 1-2cm, ułożonych jedna nad drugą i połączonych ze są odpowiednimi sznurkami. Przekręcenie specjalnego regulatora, sprawia, iż jeden ze sznurków będzie się zwijać, zaś drugi rozwijać. To pozwala na kątowe ustawianie blaszek żaluzji. Mamy w zasadzie możliwość regulacji ich położenia w zakresie 180 stopni. Kiedy są prostopadłe do parapetu, mamy największych przepust światła, kiedy zaś wychylimy je o 45 stopni w jedną lub druga stronę, zachodzą na siebie i kwitło nie jest przepuszczane. Podobnie działają także rolety pionowe, przy czym w ich przypadku mamy do czynienia z pionowymi pasami materiału o większej szerokości, bo aż 5-10 cm.

Podsumowanie

Jednym słowem rolety i żaluzje to bardzo dobre rozwiązania jeśli chodzi o przejmowanie kontroli nad nasłonecznieniem naszych pomieszczeń mieszkalnych. Należy jednak bardzo starannie dobierać poszczególne rozwiązania. Tak, aby ostatecznie osiągnąć odpowiednio wysoki poziom komfortu w swoim własnym mieszkaniu.