Fotowoltaika – dotacje

Fotowoltaika – dotacje

17 listopada, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Żyjemy w czasach postępujących zmian klimatycznych, w których poważnym problem stała się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, a rządzący i specjaliści szukają sposobu na zahamowanie tego destrukcyjnego trendu. Ponieważ to właśnie energetyka w znacznej mierze odpowiada za emisję szkodliwych pierwiastków, możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii (OZE). Wiodącym źródłem jest energia słoneczna, wykorzystywana do produkcji prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dla osób, które są zainteresowane ich zakupem, rząd przygotował programy, dopłaty i ulgi podatkowe, w znacznym stopniu obniżające całkowity koszt inwestycji w fotowoltaikę.

Państwowe dopłaty do instalacji PV

Inicjatywa „Mój Prąd”, popularnie nazywana „5000+”, jest wsparciem dla prosumentów, którzy planują dla swojego gospodarstwa zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWP – jest to standardowy przedział używany w instalacjach dla budynków jednorodzinnych. Program nadzoruje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zakłada dofinansowanie do 50 procent kosztów związanych z zakupem, a także czynnościami niezbędnymi przy montażu sprzętu – maksymalnie do kwoty 5000 zł. Planując skorzystanie z tej formy wsparcia, należy odpowiednio zaplanować swoją inwestycję – w momencie składania wniosku sam projekt instalacji musi być zakończony, natomiast przyłączenie instalacji może mieć miejsce najwcześniej w dniu ogłoszenia naboru wniosków przez urząd. Warto spieszyć się z decyzją, ponieważ program cieszy się dużą popularnością, a dokumenty w tym roku przyjmowane są do 18 grudnia.

„Czyste Powietrze” to dotacja na inwestycję w energię odnawialną, funkcjonująca na podobnych zasadach jak „Mój Prąd”. Jest to pomoc adresowana do mieszkańców budynków jednorodzinnych, których roczny dochód po zsumowaniu nie przekracza 100 tysięcy złotych i również zakłada bezzwrotną dotację w wysokości do 5000 zł.

Warto wspomnieć także o dużych oszczędnościach, wynikających z ulgi w podatku dochodowym, która pozwala na odliczenie do 53 000 zł w sytuacji zainwestowania w panele fotowoltaiczne przez osobę będącą właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości. Aby skorzystać z ulgi należy posiadać faktury, stanowiące dokumentacje dokonanych zakupów.

Zapraszamy do współpracy z WASTA – posiadamy szeroką ofertę dla fotowoltaiki domu, rolnictwa i firmy, gwarantujemy fachowe doradztwo i pomoc przy uzyskaniu dotacji. Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką dotacji do inwestycji w energię odnawialną, zachęcamy do wejścia na stronę – https://wasta.com.pl/dofinansowanie/