Filtrowanie powietrza w pomieszczeniach lakierniczych.

Filtrowanie powietrza w pomieszczeniach lakierniczych.

31 stycznia, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia prac lakierniczych, jest zagwarantowanie wysokiego poziomu oczyszczenia atmosfery wewnętrznej w pomieszczeniach lakierni. Wynika to z konieczności odizolowania wszelkich zanieczyszczeń lotnych, które mogłyby wywierać negatywny wpływ na proces lakierniczy, poprzez mieszanie się ze strumieniem mgiełki lakierniczej i osiadanie na powłokach lakierowanych. W tym celu należy maksymalnie odfiltrować wnętrze pomieszczenia z wszelkich zanieczyszczeń, poprzez zastosowanie złożonych systemów filtracyjnych. Zobaczmy jak wygląda typowy system filtracji powietrza w lakierniach przemysłowych.

System nawiewno wywiewny.

Podstawowym sposobem oczyszczania wnętrza pomieszczeń lakierni przemysłowych jest system wentylacji nawiewno wywiewnej. Duże wentylatory i kanały doprowadzające oraz odprowadzające powietrze, wyposażone w odpowiednio dobrane filtry są w stanie w podstawowym zakresie już oczyścić atmosferę. Przede wszystkim zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia, dostarczając stale czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze z zewnątrz. Dodatkowo systemy tego rodzaju mogą być wyposażone w nagrzewnice, dzięki czemu powietrze będzie wstępnie ogrzane a dopiero potem doprowadzone do pomieszczenia, dzięki czemu wraz z filtracją i wentylacją można jednocześnie realizować proces ogrzewania pomieszczeń roboczych.

Dodatkowe systemy filtracji.

Zawsze jednak jest duży poziom przepuszczalności zastosowanych filtrów, a ponadto we wnętrzu pomieszczeń także wydzielane są lotne zanieczyszczenia, wobec czego zachodzi konieczność dodatkowego oczyszczania atmosfery wewnątrz pomieszczeń lakierniczych. W tym celu wykorzystywane najczęściej są maty filtracyjne, zarówno podłogowe, jak i sufitowe oraz ścienne. Są to odpowiednio dobrane maty filtrujące, które wychwytują zanieczyszczenia poruszające się wraz z powietrzem we wnętrzu. Wiadomo przecież, iż nawet drobna różnica temperatur będzie wywoływać natychmiastowe ruchy powietrza, a co za tym idzie, zanieczyszczenia, kurz, pył i chemiczne zanieczyszczenia w postaci mgiełki lakierniczej, będą przesuwać się wraz z ciepłym powietrzem ku górze. Tutaj zaś zostaną skutecznie przechwycone przez maty filtracyjne sufitowe. Cięższe kawałki zanieczyszczeń opadać będą z kolei na podłogę, gdzie zostaną zaabsorbowane przez maty podłogowe.

Jednym słowem są to skuteczne, dodatkowe systemy filtracji powietrza wewnątrz pomieszczeń lakierniczych, wykorzystywane głównie w lakierniach przemysłowych, aczkolwiek coraz więcej małych warsztatów lakierniczych także inwestuje w tego typu rozwiązania, dzięki czemu osiągają one o wiele lepsze efekty jakości realizowanych prac lakierniczych. Generalnie rzecz więc ujmując, inwestycja w maty filtracyjne i profesjonalny system nawiewno wywiewny będzie w tym przypadku bardzo ważna, wręcz kluczowa do osiągnięcia maksymalnego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych.