Ekologiczne materiały opałowe

Ekologiczne materiały opałowe

23 stycznia, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Obecnie w kwestii ogrzewania domów jednorodzinnych, coraz bardziej istotną kwestią jest ekologia, co wynika przede wszystkim z faktu tego, iż stosowane dotychczas materiały opałowe, opierające się głównie o paliwa kopalne, niestety nie przyczyniają się do poprawy warunków życia, szczególnie w okresie zimowym. Tony zanieczyszczeń oddawanych naszymi kominami do atmosfery, niestety przekładają się na smog utrudniający codzienną egzystencję w sezonie grzewczym, toteż warto tutaj jednak zastanowić się nad kwestia wymiany swojego wysłużonego pieca co, na nowy, spalający bardziej ekologiczne materiały, takie jak chociażby brykiet drzewny.

Produkcja brykietu.

Jeśli chodzi o samo brykietowanie wszelkiego rodzaju odpadu drzewnego, czyli przede wszystkim zrębków, wiórów i trocin, to jest to proces wymagający pod względem warunków. Musimy zagwarantować tutaj bardzo niski poziom wilgotności atmosfery produkcyjnej oraz magazynowej, aby dzięki temu mieć możliwość efektywnego wytwarzania brykietu drzewnego o bardzo dobrych parametrach technicznych. Chodzi tutaj także o kwestię jego wartości opałowej, gdyż nadmierny poziom wilgoci będzie negatywnie wpływać na możliwość efektywnego spalania. Co więcej, w przypadku wilgotnego brykietu, jego spalanie będzie wydzielać nadmierne ilości pary wodnej, co z kolei będzie przekładać się na powodowanie korozji elementów pieca centralnego ogrzewania, czy też pieca kominkowego. Generalnie rzecz więc biorąc, musimy tutaj zadbać o to, aby poziom wilgotności atmosfery produkcyjnej nie był nazbyt wysoki, a ostateczna wilgotność gotowego brykietu drzewnego nie przekraczała jednak 10%, co będzie poziomem sprawdzającym się bardzo dobrze. Oczywiście im mniejszy poziom wilgotności tym lepiej, gdyż lepsze warunki spalania można będzie osiągnąć.

Przygotowanie do produkcji.

Tak więc, w przypadku kiedy chcielibyśmy rozpocząć produkcję brykietu drzewnego, trzeba będzie przede wszystkim zagwarantować sobie wysoki poziom sprawności w przygotowaniu pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych. Trzeba zapewnić odpowiednią wentylację tych pomieszczeń, aby utrzymać niski poziom wilgotności zarówno materiału wsadowego, jak i gotowego brykietu drzewnego. Chodzi tutaj także o to, iż brykietowanie jako proces produkcyjny będzie przebiegać lepiej i efektywniej, jeśli nie będziemy mieć do czynienia z zawilgoconym wsadem do brykieciarek. W końcu musimy pamiętać, iż brykiet powstaje wskutek prasowania pod wysokim ciśnieniem materiałów drewnianych. Jedynym zaś lepiszczem, które utrzymuje kostki brykietu w jednym kawałku jest naturalna żywica drzewna wyciśnięta z drzewa podczas jego ciśnieniowego prasowania. Generalnie rzecz więc biorąc, jest to proces w pewnym zakresie dość wymagający, aczkolwiek ogólnie można powiedzieć, iż nie należy do najbardziej skomplikowanych technologicznie.