Ekologiczne materiały opałowe – brykiet z trocin

Ekologiczne materiały opałowe – brykiet z trocin

31 sierpnia, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

W ciągu ostatnich kilku lat, możemy zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania ekologicznymi materiałami opałowymi, co jest wynikiem zarówno nowych regulacji prawnych w tym zakresie, jak również zwiększonej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Ludzie zauważają, iż smog pokrywający nasze ulice od samego rozpoczęcia sezonu grzewczego, staje się coraz poważniejszym problemem, wobec czego też, systematycznie decydują się na inwestycje w ekologiczne systemy grzewcze, czyli wszelkiego rodzaju kotły na ekogroszek, pellet, czy też nawet w pompy ciepła, które w połączeniu z piecami kominkowymi opalanymi brykietem drzewnym zapewniają bardzo dobre warunki ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.

Produkcja brykietu z trocin.

Jeśli chodzi o systemy grzewcze działające w oparciu o piece kominkowe opalane brykietem, to trzeba przyznać, iż są to dobre rozwiązania, szczególnie przez wzgląd na fakt, iż sam materiał opałowy jest stosunkowo prosty w produkcji. Wystarczą do tego celu odpowiednio dobrane brykieciarki, oraz odpad z tartaku czyli trociny i już można wytwarzać brykiet drzewny z trocin. Można także zastosować zrębki drzewne powstające w procesie szatkowania gałęzi drzew, czy też innych odpadów drzewnych. Generalnie, w produkcji brykietu materiałem wsadowym może być każdy odpad drzewny, toteż nie żaden wytwórca nie ma większych trudności z pozyskiwaniem materiału do produkcji. Koszty produkcji także nie należą do zbyt wygórowanych, toteż i sam materiał opałowy nie jest zbyt kosztowny. Bardzo często jest to nawet tańsze rozwiązanie niż opalanie domów ekogroszkiem, węglem czy też naturalnym drewnem. Trzeba przecież pamiętać, iż jest to produkt w pewnym sensie uboczny, który do tej pory miał znikome zastosowanie. Tutaj zaś po prostu tartak może pozbywać się trocin z produkcji desek i jeszcze na tym zarobić, co jest oczywiście ogromną oszczędnością w tego typu produkcji.

Spalanie brykietu z trocin.

W kwestii wartości opałowych brykietu z trocin, to będzie się ona kształtować na poziomie nieco większym niż sam materiał wsadowy z którego jest wykonany. Wynika to z faktu tego, iż brykiet powstaje z trocin, które są prasowane pod sporym ciśnieniem, a ich waga nie jest aż tak wysoka, dzięki czemu możemy osiągnąć wartości opałowe rzędu 17-19 MJ/kg, co jest bardzo dobrym wynikiem. Warto jednak zaznaczyć, iż brykiet z trocin powinien być utrzymywany w odpowiedniej wilgotności, aby zapewnić utrzymanie jego wartości opałowej, oraz bezpieczne jego spalanie. Zbyt wysoka wilgotność brykietów drzewnych, sięgająca powyżej 15%, będzie niestety generować duże ilości pary wodnej w procesie spalania, co niestety przekładać się będzie na powodowanie korozji części pieca kominkowego oraz samego wkładu kominowego, a to jest absolutnie niewskazane. Dzięki utrzymaniu zaś dobrego poziomu wilgotności brykietu z trocin, zapewniamy sobie dobre warunki jego spalania, wysoki poziom wydajności samego pieca, oraz bezpieczeństwo instalacji grzewczej, a to w tym przypadku będzie kwestią zdecydowanie najważniejszą.