Butelki plastikowe i inne opakowania.

Butelki plastikowe i inne opakowania.

11 września, 2020 0 przez Tomasz Kozłowski

Butelka plastikowa stała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci czymś tak naturalnym w naszym życiu, iż praktycznie nie zwracamy na nią uwagi. Doszło wręcz do tak kuriozalnych sytuacji, iż nie dziwi nas fakt, walających się byle gdzie butelek z tworzywa sztucznego. To jednak nie prowadzi do niczego dobrego, bowiem tworzywo sztuczne to nie skórka z pomarańczy. Nie rozłoży się w glebie w ciągu roku, tworząc przy tym doskonały nawóz do innych roślin. Poza tym, butelki plastikowe lądujące na przykład w oceanach, powoli rozkładają się, a drobinki tworzywa zjadają ryby. W ten sposób to tworzywo trafia także do naszych organizmów co raczej nie jest nazbyt korzystne dla naszego zdrowia. Warto więc przemyśleć sposób w jaki traktujemy zużyte opakowania z tworzyw sztucznych.

Czy butelki plastikowe można wykorzystywać wielokrotnie?

Okazuje się że jak najbardziej tak. Można. Możemy wykorzystywać je wielokrotnie samodzielnie. Na przykład do przechowywania różnych płynów. Możemy też zamiast codziennie kupować wodę w butelce, kupić filtr do wody kranowej i korzystać wielokrotnie z tej samej butelki. Kupno nowej traktując jako ostateczność. Pozwoliłoby to na znaczne ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, co powinno chyba leżeć na sercu każdemu z nas. Być może my już nie dożyjemy nadciągającej katastrofy klimatycznej. Nasze dzieci i wnuki jednakże doczekają tego czasu i wtedy będą na nas pomstować. Będą wyzywać, jak mogliśmy być tak głupi i egoistyczni? Jak mogliśmy nad wspólne dobro postawić zyski i rozwój gospodarczy?

Może jednak lepiej będzie jeśli już teraz, o ile jeszcze nie jest za późno wdrożymy jakieś sensowne rozwiązania. Takie, które w wymiarze rzeczywistym pozwolą zatrzymać nadciągającą katastrofę. Nie jest to oczywiście takie proste. Możemy jednak zając się tematem jakim są butelki plastikowe, oraz inne opakowania z tworzywa sztucznego, które doprowadzają do poważnych zanieczyszczeń środowiska. Nie dość, że robią to same w sobie, to jeszcze brak ich ponownego wykorzystania nakręca produkcję nowych. To zaś kończy się jeszcze większymi emisjami CO2 do atmosfery. Jeszcze większym śladem węglowym.

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

Poza tym, iż możemy samodzielnie wykorzystywać kupione opakowania z tworzyw sztucznych wielokrotnie, mogą one także być ponownie przetwarzane. W procesie recyklingu, usuwane są wszystkie zanieczyszczenia, a następnie wytwarzany jest granulat, z którego można wykonywać nowe opakowania. Co więcej, można także wytwarzać wiele innych produktów, takich jak chociażby szeroko stosowane w budownictwie inżynieryjnym materiały geosyntetyczne. Wystarczy tylko zadbać o to, aby butelki trafiały do odpowiednich pojemników. Niestety tak się nie dzieje. Tylko dlaczego? Może rozwiązaniem byłaby kaucja zwrotna, tak jak ma to miejsce w wielu krajach zachodnich? Na pewno zdecydowanie więcej ludzi zwróciło by uwagę na zużyte przez siebie butelki plastikowe, jeśli miałyby dla nich wartość na przykład 1 PLN. W takich okolicznościach, sami skrupulatnie by zbierali zużyte przez siebie opakowania z tworzyw sztucznych i oddawali do punktów skupu czy tez automatów, aby odzyskać swoje pieniądze. Znaleźliby się również tacy, którzy bardzo chętnie oczyściliby lasy, rzeki i morza z walających się tam butelek, jeśliby tylko mogli dzięki temu zarobić kilka złotych.

Może więc najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kaucji zwrotnej za każde opakowanie plastikowe? Nie tylko za butelki, aczkolwiek w ich przypadku jest to najwyraźniejsze. Po prostu kaucja na każdy gram plastiku. Która będzie tak samo zwracana według wagi zwróconego plastiku do punktów skupu.