Zdobyć czterotysięcznik

Zdobyć czterotysięcznik

13 czerwca, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Dla każdego pasjonata górskich wycieczek trekkingowych, zdobycie szczytu o wysokości powyżej czterech tysięcy metrów to jedno z największych wyzwań całego życia. Szczytów o tych wysokościach nie jest zbyt wiele, toteż ich zdobywanie powinno każdemu przynosić niezwykłą porcję wrażeń i doświadczeń. Jednym zaś z czterotysięczników, o zdecydowanie prostym podejściu, jest ran Paradiso (4061 m. n.p.m.) zlokalizowany we Włoszech, w Alpach Graickich. Jego zdobycie jest jednym z mniej wymagających, toteż warto właśnie od tego szczytu rozpocząć swoją karierę zdobywcy czterotysięczników. Zobaczmy w takim razie jak przygotować się do wyjazdu na szczyt Gran Paradiso, aby wyprawa zakończona była pełnym sukcesem.

Przygotowanie do wyjazdu na Gran Paradiso.

Przede wszystkim powinniśmy sobie tutaj powiedzieć, iż wyprawa na gran Paradiso to stosunkowo łagodny trekking na czterotysięcznik, toteż jest to opcja polecana dla początkujących adeptów trekkingu wysokogórskiego. Niezależnie jednak od tego, czy jest to prosta i mało wymagająca trasa, należy się odpowiednio do niej przygotować. Oczywiście będziemy musieli zaopatrzyć się niezbędne sprzęty i ekwipunek, wśród którego najważniejsze będą:

  • Dobry plecak o pojemności około 40 litrów, z paskami umożliwiającymi przypięcie czekana.
  • Wodoodporne buty, gwarantujące dobry poziom przyczepności podczas marszu ośnieżonymi szlakami, które będą miały możliwość przypięcia raków.
  • Dolna uprząż, niezbędna do pokonywania trudniejszych odcinków.
  • Raki dopasowane do posiadanego obuwia. Ważne aby było wszystko sprawdzone przed wyprawą.
  • Zestaw odzieży wodoodpornej, która jednocześnie zagwarantuje nam pełne bezpieczeństwo przed zimnym wiatrem czy też słońcem.
  • Bielizna termiczna

W podstawowym ekwipunku powinny się także znaleźć: latarka czołowa, składany nóż, aluminiowy koc termiczny, apteczka pierwszej pomocy, termos, pojemnik na wodę, krem z filtrem UV.

Generalnie rzecz więc biorąc, trzeba się dość dobrze wyposażyć przed taką wyprawą, co jest jednak w tym przypadku absolutnie niezbędne i wymagane, bowiem bez podstawowego wyposażenia trudno będzie zagwarantować sobie należyty poziom bezpieczeństwa na trasie. Trzeba przecież pamiętać, iż poruszać będziemy się przede wszystkim pod oblodzonych i ośnieżonych trasach górskich, a do tego bardzo często będziemy musieli pokonywać pewne odcinki przez wspinaczkę. Dolna uprząż niezbędna będzie do tego aby wszyscy uczestnicy wyprawy byli ze sobą połączeni liną, dla większego poziomu bezpieczeństwa.

Jest to niewątpliwie jedna z ciekawszych wypraw górskich, dla każdego pasjonata gór, który jeszcze tak wysoko w swoim życiu nie zawędrował. Z całą też pewnością po zdobyciu Gran Paradiso zapragniemy kolejnych szczytów, coraz wyższych i coraz bardziej wymagających, a co za tym idzie, zakupione wyposażenie na pewno się nie zmarnuje.