Wykorzystanie ogrzewania kanałowego w ogrzewaniu domów i mieszkań

Wykorzystanie ogrzewania kanałowego w ogrzewaniu domów i mieszkań

26 grudnia, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Jednym z bardziej istotnych elementów wpływających na zużycie materiału opałowego oraz na komfort grzewczy, będzie zastosowanie odpowiedniego sposobu rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w tym zakresie są oczywiście grzejniki ścienne, które jednak nie należą do rozwiązań najbardziej efektywnych. Obecnie coraz częściej sięgamy więc po inne metody, rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie kanałowe, które w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność.

Zamiana ogrzewania ściennego na kanałowe.

Bardzo często, dochodzi do wdrożenia ogrzewania kanałowego w miejsce dotychczas eksploatowanego ogrzewania ściennego. Jest to stosunkowo proste i nie wymaga zbyt intensywnych prac związanych z ingerencja w strukturę budynku. Trzeba będzie jednak liczyć się z koniecznością pewnych przeróbek. Dlatego też najlepiej tego typu wdrożenia realizować podczas generalnego remontu w domu. chodzi tutaj o to, iż w takim przypadku, musimy przede wszystkim w podłogach wyciąć odpowiednie kanały na montaż grzejników kanałowych, oraz doprowadzić do nich zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego z kotła CO. Wymaga to pewnych przeróbek, jednakże jest na tyle mało inwazyjne, iż wielu właścicieli domów decyduje się na takie rozwiązanie. Z racji tego zaś, iż głębokość grzejnika kanałowego nie przekracza 10cm, możliwe jest jego montowanie także w stropach, celem wdrożenia systemu grzewczego w domach piętrowych. Można więc powiedzieć, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego jest stosunkowo szerokie przede wszystkim ze względu na jego możliwości grzewcze oraz stosunkowo proste wdrożenie w już istniejących budynkach.

Ogrzewanie kanałowe w nowych budynkach.

Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania kanałowego w nowych budynkach. Tutaj można od samego początku, już w projekcie przyjąć takie rozwiązanie, dzięki czemu możliwe będzie skuteczne i efektywne jego wdrożenie. Poza tym, nowe budynki będą charakteryzować się jeszcze mniejszym poziomem strat energii, a co za tym idzie, będziemy mogli ponosić jeszcze niższe koszty ogrzewania. Tutaj także możliwe będzie bardzo precyzyjne dopasowanie grzejników do pomieszczeń, tym bardziej iż występują one w różnych wariantach pod kątem mocy grzewczej. W nowych budynkach nie trzeba będzie też przeprowadzać wycinania stropów czy też podłóg. Po prostu od razu podprowadzone będą wszystkie rury zasilania i powrotu czynnika grzewczego, dokładnie w miejsce montażu grzejnika. Dlatego też, warto tego typu rozwiązania przemyśleć, bowiem okazuje się, iż jest to bardzo oszczędne. Co więcej, montaż czy też późniejsza wymiana grzejnika kanałowego nie pociąga za sobą jakichkolwiek poważniejszych kosztów. Można więc powiedzieć, iż jest to optymalne rozwiązanie zarówno pod względem kosztów inwestycji, jak i późniejszych kosztów eksploatacji